Před rokem vybrali lesníci z podniku Lesy ČR čtyři hektarové plochy s nejdůležitějšími hospodářskými dřevinami – smrkem, borovicí, bukem a dubem. V Železné Rudě si tento týden metodu prakticky vyzkoušeli zástupci šumavských lesních správ i slovenských státních lesů.
Příští rok budou v Železné Rudě pokračovat, ale také na Lesní správě Křivoklát, kde je buková plocha, a také na Lesní správě Plasy s dubovou a borovou plochou. „Je důležité, aby při vyznačování stromů určených k těžbě touto metodou běžně postupoval každý lesník. Musí tedy zvážit, zda se vyplatí konkrétní strom vytěžit, pokud má větší biologickou hodnotu než výnos z prodeje dříví,“ zdůraznil výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR Václav Lidický. Metoda pochází z Francie. V deseti zemích Evropy je nyní v hospodářských lesích 29 demonstračních ploch. Lídrem projektu je Německo. „Marteloscop uplatňujeme u stromů s nízkou ekonomickou hodnotou. Na hektaru lesa tak zůstává asi deset ekologicky cenných stromů,“ řekl v Železné Rudě ředitel německého lesního závodu v Ebrachu Ulrich Mergner.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva