19. července, dva dny poté, co bylo nad východní oblastí Ukrajiny kontrolované proruskými separatisty sestřeleno malajsijské letadlo s téměř 300 lidmi na palubě, vyplula z norského přístavu Olen mohutná vrtná plošina West Alpha, s níž chce Exxon ve spolupráci s ruským koncernem Rosněfť už v srpnu zahájit průzkumné vrty na ropu a zemní plyn v pobřežních vodách Severního ledového oceánu. Konkrétně v Karském moři - mezi severním pobřežím evropské části Ruska a souostrovím Nová Země.
Přeprava vrtné plošiny byla plánována dávno předtím, než se zostřilo napětí mezi Ruskem a Západem. Avšak poté, co Západ rozšířil své sankce i na vybrané ruské firmy, včetně Rosněfti, nese vláda USA ochotu největší americké ropné firmy dále spolupracovat s ruskou ropnou jedničkou, velice nelibě.
Exxon opatrně prohlašuje, že "zkoumá možné důsledky sankcí" na byznys v Rusku. "Sankce naši současnou spolupráci s ExxonMobil neovlivňují," tvrdí zase Igor Sečin, šéf Rosněfti a jeden z blízkých přátel prezidenta Vladimira Putina.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tisková zpráva