FAEI: Regulace provizí je v Evropě standard, Česko je výjimkou

24.06.2015 13:31

Neregulované provize dealerů pojištění tak, jak se rozmohly v České republice, jsou ve skutečnosti v kontextu vyspělých trhů velmi výjimečné. Státy Evropské unie a také další země OECD totiž většinou tento trh regulují s tím, že na něm panují zvláštní vztahy a přílišná volnost provizí automaticky znamená snížení kvality nabízených produktů. Informoval o tom včera Finanční a ekonomický institut (FAEI) na svých webových stránkách.

FAEI: Regulace provizí je v Evropě standard, Česko je výjimkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Způsoby regulace jsou podle FAEI velmi rozdílné a pohybují se mezi dvěma extrémy. Těmi jsou na straně jedné model používaný již několik let ve Velké Británii, který zjednodušeně znamená absolutní zákaz provizí placených pojišťovnou zprostředkovatelům (dealerům) pojištění. Opačnou variantou je model německý, který byl zaveden v nyní existující podobě nedávno – ten reguluje celkové poplatky placené klientem, tedy provizi i poplatky účtované pojišťovnami.

„Nynější praxe v České republice, kdy regulace neexistuje vůbec a kde klientovi není přesně vyčíslena jeho platba pro zprostředkovatele, je naprosto mimořádný, konstatoval předseda FAEI Přemysl Souček. Nicméně v českém prostředí s poměrně nízkou kvalitou služeb finančního poradenství by okamžitý zákaz provizí vedl zřejmě k rozpadu prodejního systému a k dlouhodobějším důsledkům. „Následování britského modelu, který se prosadil v Nizozemsku, ve Skandinávii a je připravován v Polsku, proto nemá nijak širokou podporu,“ uvedl.

Většina evropských zemí směřuje absolutnímu k zákazu

Principem německého modelu je regulace celkových nákladů klienta – ať již jde o poplatky skutečně účtované pojišťovnami nebo o provize. Vznikl jako odpověď na tlak pojišťoven na určení maximální provize, neboť situace se stávala podobně neúnosnou, jako je tomu již řadu let v ČR.

Většina evropských zemí směřuje postupně od zcela neregulovaného trhu přes trh regulovaný zastropováním provizí, případně stropu všech poplatků, až absolutnímu k zákazu provizí. Povinnost makléře informovat o výši své provize (případně povinnost uvést výši provize ve smlouvě o pojištění) nyní platí nebo vstupuje v platnost v podstatě ve všech vyspělých evropských státech. Česká republika je v této oblasti jednou z posledních zemí, poznamenal předseda FAEI.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…