Podle podnikatelů a firem za těmito nároky zemí stojí snaha chránit své domácí výrobce. Vyplývá to z rychlého průzkumu na téma Reálné překážky na vnitřním trhu EU z pohledu českých podnikatelů, který aktuálně provedla Hospodářská komora České republiky mezi svými členy.
O negativní zkušenost s nerovným postavením na vnitřním trhu Evropské unie se podělilo přes šest desítek českých firem. Upozorňují, že stále ještě existují značné rozdíly v normách a předpisech upravujících kvalitu výrobků, zemědělských produktů i používaných technologiích. Například v oblasti schvalování PE materiálů pro výrobu tlakových trubek existují určitá omezení v uznávání certifikátů EU – např. certifikát ITC není uznáván ve státech západní Evropy, třeba Skandinávské země uznávají pouze vlastní certifikáty, přitom v podstatě vycházejí ze stejných evropských norem.
Také zákazníci a partneři českých podnikatelů vznášejí požadavek třeba na certifikaci výrobků TUV, srovnatelnost certifikátů vydaných v českém Elektrotechnickém zkušebním ústavu (EZÚ) nechápou. Podnikatelé jmenovitě zmínili například Německo, Rakousko a Francii, které vyžadují specifické národní odchylky od evropských norem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komora.cz