HK ČR: Investice v těžebním průmyslu jsou pro makedonskou ekonomiku extrémně důležité

12. 2. 2016 17:04

Podnikatelská mise HK ČR se vrátila z návštěvy Turecka, Makedonie a Řecka, kam doprovázela ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka. Cesty se zúčastnili podnikatelé z oblasti těžebního průmyslu, dopravního sektoru, zdravotnictví a farmacie, energetiky a služeb.

HK ČR: Investice v těžebním průmyslu jsou pro makedonskou ekonomiku extrémně důležité
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

V Turecku, Makedonii i Řecku HK ČR ve spolupráci s partnerskými komorami uspořádala podnikatelská fóra a na ně navazující bilaterální jednání českých a tuzemských firem. Všechna fóra zaznamenala významnou účast místních podnikatelských subjektů. V Izmiru fórum zahajoval prezident Izmirské obchodní komory, v Makedonii dokonce makedonský ministr zahraničí spolu s ministrem zahraničních věcí ČR Lubomírem Zaorálkem. Podnikatelská delegace  svou misi skončila v Řecku, kde proběhla setkání s představiteli místní podnikatelské komunity v Aténách a na ostrově Lesbos.

Kromě obchodně-ekonomické spolupráce byla v rámci řady jednání zmíněna i problematika zahraničních investic s důrazem na potenciální a prioritní oblasti. Příkladem může koncepce makedonské vlády v oblasti investičních stimulů pro zahraniční podniky, jež projevují zájem o investice do rozvojových a průmyslových zón.

Petr Bohatý, obchodní a technický ředitel společnosti TRANSYS, jež se zabývá výrobou pásových dopravníků, nyní zvažuje možnost kooperace s Tureckem v oblasti manipulace s materiálem. V případě makedonského trhu společnost plánuje dodávky zařízení v rámci makedonskou vládou připravované koncepce rozšíření místních dolů.

Jednatel firmy Law & Finance David Adamovič úspěšně dojednal start-up projekt v ČR s izmirskou společností.

Marcela Kaňková, obchodní ředitelka společnosti Dr. Müller Pharma, navázala na misi řadu nových kontaktů. V Makedonii jednala o možné výrobě jejich léků v ČR.

Olena Žáčková, obchodní ředitelka firmy VYRTYCH, jednala se svým zástupcem v Izmiru o reexportech do Íránu.

„Investice v těžebním průmyslu jsou extrémně důležité pro makedonskou ekonomiku a jsou tak významnou příležitostí pro příslušné české firmy. Pokud jde o Turecko, pak zde je nutno zmínit energetický sektor a samostatně oblast obnovitelných zdrojů,“ uvedl vedoucího podnikatelské mise Ilji Mazánek, předseda Zahraniční sekce HK ČR.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚOHS: Svatomartinská konference 2017 se nesla v duchu digitální ekonomiky

17:38 ÚOHS: Svatomartinská konference 2017 se nesla v duchu digitální ekonomiky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pořádá ve dnech 15. a 16. listopadu již jedenáctý ročník Svatom…