HZS ČR: Požární ochrana v bytových domech aneb Ruská ruleta o život i o peníze (7.díl)

04.09.2017 7:33

Nástupní plochy pro požární techniku – u bytového domu skutečně otázka života a smrti.

HZS ČR: Požární ochrana v bytových domech aneb Ruská ruleta o život i o peníze (7.díl)
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Objekty (postavené nebo rekonstruované podle požárních norem od r. 1976) s požární výškou nad 12 m (zpravidla více než 5 nadzemních podlaží) musí mít podle ve své blízkosti zřízenou nástupní plochu pro hasiče. Je to z toho důvodu, že se zde předpokládá záchrana osob a případně i požární zásah výškovou technikou -  automobilovými žebříky a plošinami.

Pokud nelze provést evakuaci únikovými cestami, jde v případě bytových domů právě o záchranu osob. U tohoto typu budov je téměř vždy pouze jedna úniková cesta a pokud je zasažena kouřem, běžná evakuace je prakticky nemožná. Pak už následuje skutečná hra o život   - záchrana pomocí výškové techniky. Každá hra má však svá pravidla a pokud je jedna strana nedodržuje, hra se pokazí….

Aby záchrana osob mohla být úspěšná a požární zásah účinný, je naprosto nezbytné, aby nástupní plochy byly vždy udržovány volné pro příjezd a ustavení požární techniky. S ohledem na nedostatek parkovacích míst však není výjimečným jevem, že právě na těchto volných plochách parkují vozidla a tím znemožňují případný požární zásah.

Z těchto důvodů přímo vyhláška o požární prevenci stanoví, že: K provedení rychlého a účinného zásahu …. zajišťují právnické osoby a podnikající fyzické osoby, aby bylo provedeno označení a umožněno použití nástupních ploch pro požární techniku.

Mnozí vlastníci a provozovatelé nástupních ploch si neuvědomují, že nástupní plochy skutečně musí být označeny a toto označení je nadmíru důležité, protože jedině tak se občan pozná, kde tato nástupní plocha je a že zde nesmí parkovat.

A jak má být nástupní plocha označena?  I toto řeší vyhláška o požární prevenci

zcela jednoznačně: „dopravní značka B 29 s dodatkovou tabulkou „Nástupní plocha pro požární techniku“.

Pokud nástupní plocha není označena a z tohoto důvodu plocha není volná pro požární techniku, jedná se o porušení povinnosti dané přímo zákonem o PO a lze v tomto případě lze právnické nebo podnikající fyzické osobě uložit pokutu až 500 000 Kč.

Záchrana osob je při požárním zásahu tou nejdůležitější otázkou, proto je výše možné pokuty nastavena takto vysoko.

mjr. Ing. Jan Novotný
vrchní komisař – vedoucí odd. prevence
HZS Pardubického kraje
územní odbor Svitavy

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Výroční zpráva už pouze online, symbolem té letošní je píšťalka

16:08 České dráhy: Výroční zpráva už pouze online, symbolem té letošní je píšťalka

Výroční zpráva Skupiny ČD v tištěné podobě je od letošního roku minulostí. České dráhy zveřejňují ho…