INTEL: Češi se obávají rostoucí vlny kybernetických útoků

19.08.2014 15:05 | Zprávy

Škodlivý software směřuje na mobilní zařízení s přístupem k internetu, ale většina uživatelů na to není připravena. Nejzranitelnější jsou smartphony a tablety: jak ukázal průzkum společnosti Intel, antivirové programy chrání v průměru jen polovinu z nich. Kybernetickým hrozbám lze předejít kombinací důsledné ochrany zařízení s přístupem na internet a vhodným chováním.

INTEL: Češi se obávají rostoucí vlny kybernetických útoků
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač

E-mail s podezřelým obsahem, který vyhodnotili jako podvodný, dostalo během letošního roku 74 % Čechů. O tom, že se 73 % lidé cítí být ohroženo stupňujícími se vlnami kyberzločinu, svědčí výsledek průzkumu společnosti Intel[1], která se dotazovala více než 1000 respondentů z řad uživatelů internetu v České republice.

„Podle 86 % respondentů podvodných mailů zcela jistě v tomto roce přibylo. Bez ohledu na jejich podobu a obsah, mají v zásadě jen jeden cíl: přimět adresáta, aby otevřel přílohu či vyplnil citlivé údaje o své osobě. Výsledkem je poté zavirovaný počítač, ztráta dat či zmizení peněz z účtu,“ shrnuje rizika spojená s podvodnými maily Martin Vařbuchta, manažer společnosti Intel. Mezi skupiny obyvatel, které respondenti vnímají jako nejvíce ohrožené kybernetickými útoky, se řadí senioři a uživatelé s nižší počítačovou gramotností, ale všeobecně panuje shoda, že ohroženi jsou všichni uživatelé zařízení s přístupem k internetu: lidé jim snadněji naletí, protože podvodné maily ve srovnání s minulostí vnímají jako věrohodnější.

Jako riziko vnímá podvodné e-maily a kybernetické útoky i Policie ČR, která zaznamenává narůstající trestnou činnost v oblasti informačních technologií. „Pokud jde o počet kybernetických útoků, obecně nelze než konstatovat, že bude mít i nadále rostoucí tendenci,“ uvádí Karel Kuchařík, vedoucí odboru informační kriminality při Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR. Co se týče podvodných mailů, policie je vidí jako aktuální trend sloužící k šíření škodlivých kódů -  snahy o jejich zneužití lze očekávat, dokud nebude e-mailová komunikace nahrazena nějakým novým typem komunikace.

O tom, že odcizení identity či phishing nejsou jen plané hrozby, vypovídá, že u 9 % z dotazovaných v průzkumu společnosti Intel došlo k zneužití dat, u 3 % k odcizení identity a 1 % již zažilo oboje. Obdobně 11 % dotázaných Čechů má blízkou zkušenost s kyberšikanou, ať už osobně (5,6 %) či u nejbližších rodinných příslušníků včetně dětí (5,4 %). Ve výčtu rizik dominuje zavlečení viru či škodlivého softwaru, tzv. malwaru, do počítače: odstraňovat je u stolního počítače již muselo 71,4 % respondentů, u notebooku 46,3 %. U mobilních a snadněji přenositelných zařízení zase roste pravděpodobnost ztráty či krádeže: o chytrý mobilní telefon tak podle průzkumu již přišel každý pátý Čech (22,3 %).

Malware směřuje na mobilní zařízení, většina uživatelů není připravena

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Hospodářský výsledek za rok 2024

22:31 Česká pošta: Hospodářský výsledek za rok 2024

Česká pošta vykázala za rok 2024 konsolidovaný hospodářský výsledek před zdaněním -1 246 mil. Kč.