Inflace v červenci mírně pod prognózou ČNB vlivem cen potravin

11.08.2015 17:51

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v červenci 2015

Inflace v červenci mírně pod prognózou ČNB vlivem cen potravin
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Podle zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v červenci 2015 meziročně o 0,5 %. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v červenci meziročně zvýšily jen o 0,3 %. Inflace se tak stále nachází výrazně pod cílem ČNB, respektive pod dolní hranicí jeho tolerančního pásma.

Celková meziroční inflace byla v červenci o 0,2 procentního bodu pod prognózou ČNB. Tato odchylka je zcela dána vývojem cen potravin, který je v posledních měsících poměrně rozkolísaný. Zatímco v předchozích měsících tyto ceny překvapovaly vyšším než očekávaným růstem, v červenci naopak nečekaně poklesly, když se meziměsíčně i meziročně výrazně snížily ceny zeleniny. Korigovaná inflace bez pohonných hmot setrvala v souladu s prognózou na úrovni 1,1 % meziročně. Na tento ukazatel jádrové inflace v poslední době působí několik protisměrných vlivů, které se v souhrnu kompenzují. Směrem nahoru je to růst domácí ekonomiky a mezd i oslabení koruny vůči dolaru, směrem dolů pak odeznění přímého efektu oslabeného kurzu koruny vůči euru a pokračující pokles zahraničních cen výrobců. Prognóza regulovaných cen a dopadů změn nepřímých daní na inflaci se naplnila a jen nepatrná odchylka od prognózy nastala i u cen pohonných hmot.

Zveřejněná data i nadále potvrzují nízkoinflační vývoj české ekonomiky v letošním roce. Podle prognózy ČNB, publikované koncem minulého týdne, celková i měnověpolitická inflace do začátku příštího roku vzrostou. Poté však dočasně zvolní, a na horizontu měnové politiky se tak budou nadále pohybovat pod 2% cílem, v jehož blízkosti se budou nacházet až v roce 2017. Celkové nákladové tlaky na růst spotřebitelských cen se budou postupně zvyšovat. Dosavadní pokles výrobních cen v eurozóně v kombinaci s propadem světových cen energetických komodit a nedávným posílením kurzu koruny vůči euru však budou i nadále znatelně snižovat náklady plynoucí z dovozních cen. Uvedené posílení kurzu je z tohoto pohledu nepříznivým faktorem oddalujícím dosažení inflačního cíle. Protiinflační působení dovozních cen tak odezní až v polovině roku 2016 v návaznosti na předpokládaný návrat cen energetických komodit i cen průmyslových výrobců v eurozóně k meziročnímu růstu. V domácí ekonomice se budou náklady dále zvyšovat zejména vlivem zrychlující dynamiky mezd v podmínkách pokračujícího růstu ekonomické aktivity.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Uzávěrka 10. ročníku soutěže „Vím proč“ se blíží

13:04 ČEZ: Uzávěrka 10. ročníku soutěže „Vím proč“ se blíží

Už jen necelý měsíc mohou žáci základních a středních škol posílat videa do soutěže „Vím proč“ o nej…