Inflace v únoru pod prognózou ČNB

10. 3. 2016 14:16

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v únoru 2016

Inflace v únoru pod prognózou ČNB
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v únoru 2016 meziročně o 0,5 %. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,4 % meziročně. Inflace se tak nadále nachází výrazně pod cílem ČNB, respektive pod dolní hranicí jeho tolerančního pásma.

Celková meziroční inflace byla v únoru o 0,3 procentního bodu pod prognózou ČNB. Oproti prognóze byla výrazně nižší dynamika cen potravin (včetně nápojů a tabáku, avšak bez vlivu změn nepřímých daní), které v únoru setrvaly v meziročním poklesu, zatímco prognóza již předpokládala jejich meziroční růst. Nižší byla i korigovaná inflace bez pohonných hmot. Tento ukazatel jádrové inflace však nadále zůstává nad jedním procentem, což odráží vliv rostoucí domácí ekonomiky a zvyšující se dynamiky mezd. Také ceny pohonných hmot působily na inflaci ještě více směrem dolů, než předpokládala prognóza. Naopak oproti prognóze rostly rychleji regulované ceny v důsledku menšího než očekávaného poklesu cen plynu a vyššího růstu cen elektřiny. Prognóza dopadů změn nepřímých daní se naplnila.

Zveřejněná data představují mírné protiinflační riziko stávající prognózy ČNB. Podle této prognózy se bude celková meziroční inflace postupně zvyšovat a na horizontu měnové politiky, tedy v první polovině příštího roku, dosáhne dvouprocentního cíle. Poté se bude nacházet lehce nad ním. Na růst inflace budou působit domácí nákladové tlaky související zejména se zrychlováním růstu mezd v podmínkách pokračujícího zvyšování ekonomické aktivity. Současně bude postupně odeznívat protiinflační působení dovozních cen, které aktuálně výrazně klesají vlivem snižování výrobních cen v eurozóně a propadu světových cen ropy.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Huntingtonova choroba či rodinní pečovatelé. Pořady České televize získaly cenu Vládního výboru pro zdravotně postižené

7:35 Huntingtonova choroba či rodinní pečovatelé. Pořady České televize získaly cenu Vládního výboru pro zdravotně postižené

Hned dva díly magazínu České televize Klíč získaly ocenění na 23. ročníku Cen Vládního výboru pro zd…