„Nejdřív to vypadalo, že letos od státu na opravu silnic II. a III. třídy kraje nedostanou žádné peníze. Dvě miliardy tak velmi vítáme a moc za ně děkujeme. Současně je ale třeba říct, že předloni byly k dispozici 4,4 miliardy, loni pak 3 miliardy,“ říká předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a dodává:„Letos bychom potřebovali dostat alespoň tolik, co loni. Téma tak chceme otevřít na jednání s vládou 20. února.“
Peníze ze SFDI se rozdělují podle délky komunikací – viz tabulka na 2. straně tiskové zprávy. Další finanční prostředky na opravu silnic jsou podle ministra dopravy k dispozici např. v Integrovaném operačním programu (IROP), který je v gesci Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Kraje z něj mohou vyčerpat v novém programovém období až 25 miliard korun. U evropských prostředků je však složitější administrativa a termíny pro podání žádostí ne vždy zohledňují reálné možnosti a praktické potřeby krajů. Mělo by se to změnit tak, aby finance šly skutečně do rozvoje území.
Na jednání Rady Asociace krajů ČR rovněž zaznělo, že peníze na krajské komunikace by bylo možné získat změnou rozpočtového určení daní (RUD). Kraje by například mohly dostávat vyšší podíl ze spotřební daně. Obecně přitom platí, že kraje by ve financování silnic II. a III. třídy uvítaly ze strany státu jasný systém. Tak, aby bylo možné předvídat, kolik peněz bude k dispozici v jednotlivých letech a rekonstrukci komunikací šlo předem plánovat.
Tématem jednání bylo i zvýšení platů řidičů veřejné autobusové dopravy. Ze strany resortu dopravy zazněly stejné obavy, jako vyjádřili hejtmani. Tedy: zda peníze, které kraje mají poukázat dopravcům, skutečně půjdou na platy řidičů. Víc v dříve vydané tiskové zprávě, kterou najdete na tomto místě. Regiony v kontextu se zvýšením mezd řidičů po státu požadují víc peněz do krajských pokladen.
„Myslím, že je to otázka principu. Vláda rozhodla o navýšení mezd řidičů, neodpovídaly totiž podmínkám na trhu práce. Měla by tedy alespoň částečně kompenzovat zvýšené náklady krajů,“ říká předseda dopravní komise Asociace krajů ČR a hejtman Libereckého kraje Martin Půta a dodává: „V případě Libereckého kraje se jedná o 60 milionů korun. Máme je připravené, nicméně pokud je vláda nebude kompenzovat, bude náš kraj mít o to méně peněz například na opravy silnic, opravy škol nebo rekonstrukce domovů důchodců. Peníze budou prostě chybět jinde.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva