Lesy ČR: V Bořím lese zatím pyrotechnici našli 52 granátů, nejtěžší váží 125 kilogramů

14. 3. 2016 9:38

Deset hektarů lesa vyčistili od počátku listopadu pyrotechnici v Bořím lese na Břeclavsku v Jihomoravském kraji. Území kontaminované od druhé světové války nevybuchlou municí asanuje na své náklady státní podnik Lesy ČR.

Lesy ČR: V Bořím lese zatím pyrotechnici našli 52 granátů, nejtěžší váží 125 kilogramů
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

V rámci první veřejné zakázky mají pyrotechnici vyčistit 50,82 hektarů lesa. Deset hektarů už prohledali, pětičlenný tým nyní pokračuje na dalších třech hektarech. Zatím nalezli 52 granátů ráže větší než 31 milimetrů. Třináct z nich Pyrotechnická služba Policie České republiky na místě zneškodnila, ostatní odvezla do skladu a zlikviduje je později. Z jedenadvaceti objevených rozbušek a zapalovačů policejní pyrotechnici osmnáct zneškodnili na místě. Kromě 30 gramů malorážového střeliva byl nalezen také jeden kus munice ráže od 12,8 do 30 milimetrů. Ke kuriozitám patří nález z 24. února, kdy pyrotechnici vyzvedli ze 60 centimetrové hloubky dělostřelecký granát ráže 21 centimetrů. Vážil 125 kilogramů a měřil 65 centimetrů. Policie ho také odvezla do skladu.

Budovu i sklady muniční továrny Muna vyhodili ruští pyrotechnici v Bořím lese do vzduchu na konci druhé světové války. Ze 750 kontaminovaných hektarů je nyní třeba vyčistit 500 hektarů lesa. Práce mohou probíhat paralelně, skončit by měly do deseti let. „Na celý projekt rezervujeme 50 milionů korun,“ uvedl správní ředitel státního podniku Lesy ČR Igor Kalix.


Na snímku: nalezený dělostřelecký granát ráže 21 cm; archiv LČR

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.

Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsmanka: Úřady spolu musí komunikovat. Nemohou občany zatěžovat zbytečnou administrativou

15:04 Ombudsmanka: Úřady spolu musí komunikovat. Nemohou občany zatěžovat zbytečnou administrativou

Asi všichni chceme, aby zde úřady byly pro občany a nikoli občané pro úřady. Občas je tomu nutné pom…