Lipská a pražská komoditní burza uzavřely strategické partnerství

20. 1. 2016 20:56

Za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka dnes zástupci největší evropské komoditní burzy EEX a Burzy cenných papírů Praha potvrdili strategickou spolupráci při rozvoji pražské komoditní burzy PXE na středoevropském a východoevropském komoditním trhu.

Lipská a pražská komoditní burza uzavřely strategické partnerství
Foto: MPO
Popisek: Lipská a pražská komoditní burza uzavřely strategické partnerství

„Za pár dní to bude devět let od chvíle, kdy Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo licenci společnosti PXE. Od té doby si tato burza vydobyla natolik významnou pozici na trhu ve střední Evropě, že do ní dnes vstupuje největší evropská komoditní burza s cílem proměnit Prahu na centrum obchodů s komoditami ve střední a východní Evropě,“ komentuje dohodu mezi EEX a PXE ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

V rámci strategického partnerství získá EEX dvoutřetinový podíl v PXE, zbylá jedna třetina zůstane v dosavadním vlastnictví Burzy cenných papírů Praha (BCPP). Sídlo PXE zůstane v Praze a PXE bude nadále využívat stávajících synergií a podpory BCPP, stejně tak zůstane zachována i značka PXE. PXE bude zaštiťovat veškeré společné rozvojové aktivity na trzích střední a východní Evropy.

„Jde o mimořádnou investici do české finanční infrastruktury. Přínosem transakce pro český průmysl bude těsnější propojení obou burzovních trhů, které umožňují maximálně bezpečné obchodování s komoditami. Zvýší se tak nejen bezpečnost dodávek, ale posílí se také transparentnost cen energetických komodit pro český průmysl i pro domácnosti,“ dodává ministr Mládek.

Dohodu o strategickém partnerství dnes v přítomnosti ministra Jana Mládka podepsali zástupci obou stran, generální ředitel EEX Peter Reitz, generální ředitel BCPP Petr Koblic a generální sekretář PXE David Kučera. 

POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE) byla založena v červenci 2007 společností Burza cenných papírů Praha. Umožňuje obchodování s elektrickou energií s místem dodání v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Ve spolupráci se společností Austrian Central European Gas Hub AG (CEGH) provozuje burzovní trh se zemním plynem CEGH Czech Gas Futures a koncovým zákazníkům nabízí nákup elektrické energie prostřednictvím elektronické aukce.

EUROPEAN ENNERGY EXCHANGE (EEX) je největší energetická burza v západní Evropě se sídlem v saském Lipsku, na které se obchoduje zejména s elektrickou energií, plynem povolenkami CO2, ale i s uhlím, ropou, železnou rudou a některými zemědělskými komoditami v mnoha zemích.  EEX je vlastněná z 63 % společností Eurex Zürich AG (skupina Deutsche Börse), zbytek je ve vlastnictví obchodníků e energiemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident republiky přijme nové velvyslance

13:23 Prezident republiky přijme nové velvyslance

Prezident republiky Miloš Zeman převezme v úterý dne 24. října 2017 od 14.00 hodin na Pražském hradě…