Lucemburský rok a výročí narození Karla IV. oslaví památky unikátními výstavami a zajímavými programy

27.04.2016 21:23 | Zprávy

Lucemburským rokem, tedy akcemi a programy, jimiž letos Národní památkový ústav připomíná krále a císaře Karla IV. i jeho rod, dobu a samozřejmě také stavby, které jsou s ním spojeny, ožijí v nejbližších dnech a týdnech hrady Karlštejn, Veveří, Velhartice a Lipnice, klášter Kladruby, zámek Krásné Březno v Ústí nad Labem a další památky.

Lucemburský rok a výročí narození Karla IV. oslaví památky unikátními výstavami a zajímavými programy
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Pomyslné putování po stopách šlechtických rodů dospělo v šestém ročníku stejnojmenného projektu k Lucemburkům – a samozřejmě i k nejslavnějšímu z nich, Karlu IV., od jehož narození letos uplyne 700 let. První velkou událostí letošního Lucemburského roku bude cesta kopie svatováclavské koruny z Karlštejna na Veveří, kam doputuje v pátek 29. dubna a kde si ji budou moci zájemci prohlédnout o víkendu 30. dubna a 1. května. Svatováclavská koruna, jeden z nejvýznamnějších symbolů české státnosti, byla zhotovena na císařův příkaz v roce 1346 a kopie tohoto klenotu, zasvěceného císařovu oblíbenému zemskému patronovi, propojí symbolicky Čechy a Moravu. Návštěvníci Karlštejna budou zase mít o tomto víkendu jedinečnou příležitost prohlédnout si kopii Šternberské madony, jedné z nejpůvabnějších gotických soch z okruhu tzv. krásných madon, kterou na středočeskou památku zapůjčila správa hradu Šternberk.

Již v pátek 29. dubna také začíná v Muzeu Cheb výstava Karel IV. a Nové Čechy, kterou připravilo územní odborné pracoviště NPÚ v Lokti. Panelovou výstavu doplní přednáškový cyklus, který představí dnes pozapomenutou zahraniční politiku Lucemburků, vedenou snahou o zabezpečení a povznesení Českého království. První přednášky jsou na programu 5. a 12. května.

Další výstava, Doba králů a císařů. Lucemburské architektonické dědictví severozápadních Čech, bude zahájena v sobotu 30. dubna na zámku Krásné Březno, v sídle územního odborného pracoviště NPÚ v Ústí nad Labem. Prostřednictvím konkrétních památek představí čtyři typy kulturního dědictví – kláštery, kostely, hrady a nástěnné malby – zachované v tomto regionu z doby vlády lucemburské dynastie a ovlivněné uměleckým působením císařského dvora.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Hasiči v pátek zasahovali u stovek událostí

11:17 HZS: Hasiči v pátek zasahovali u stovek událostí

V?souvislosti s?masivním výpadkem elektrické energie 4. července 2025 vyjeli hasiči k více než třem …