Pomyslné putování po stopách šlechtických rodů dospělo v šestém ročníku stejnojmenného projektu k Lucemburkům – a samozřejmě i k nejslavnějšímu z nich, Karlu IV., od jehož narození letos uplyne 700 let. První velkou událostí letošního Lucemburského roku bude cesta kopie svatováclavské koruny z Karlštejna na Veveří, kam doputuje v pátek 29. dubna a kde si ji budou moci zájemci prohlédnout o víkendu 30. dubna a 1. května. Svatováclavská koruna, jeden z nejvýznamnějších symbolů české státnosti, byla zhotovena na císařův příkaz v roce 1346 a kopie tohoto klenotu, zasvěceného císařovu oblíbenému zemskému patronovi, propojí symbolicky Čechy a Moravu. Návštěvníci Karlštejna budou zase mít o tomto víkendu jedinečnou příležitost prohlédnout si kopii Šternberské madony, jedné z nejpůvabnějších gotických soch z okruhu tzv. krásných madon, kterou na středočeskou památku zapůjčila správa hradu Šternberk.
Již v pátek 29. dubna také začíná v Muzeu Cheb výstava Karel IV. a Nové Čechy, kterou připravilo územní odborné pracoviště NPÚ v Lokti. Panelovou výstavu doplní přednáškový cyklus, který představí dnes pozapomenutou zahraniční politiku Lucemburků, vedenou snahou o zabezpečení a povznesení Českého království. První přednášky jsou na programu 5. a 12. května.
Další výstava, Doba králů a císařů. Lucemburské architektonické dědictví severozápadních Čech, bude zahájena v sobotu 30. dubna na zámku Krásné Březno, v sídle územního odborného pracoviště NPÚ v Ústí nad Labem. Prostřednictvím konkrétních památek představí čtyři typy kulturního dědictví – kláštery, kostely, hrady a nástěnné malby – zachované v tomto regionu z doby vlády lucemburské dynastie a ovlivněné uměleckým působením císařského dvora.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva