MPSV: Pracovní vykořisťování cizinců nelze tolerovat

18.12.2015 7:33

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ukončilo dvouletý projekt zaměřený na negativní jevy provázející pracovní migraci z tzv. nových členských států Evropské unie.

MPSV: Pracovní vykořisťování cizinců nelze tolerovat
Foto: Martin Kovář
Popisek: Budova MPSV

V rámci projektu „Inovacemi k prevenci pracovního vykořisťování občanů EU“ se v létě letošního roku uskutečnila informační kampaň upozorňující na rizika pracovního vykořisťování občanů Bulharska.

„Jistá míra tolerance ve vnímání pracovního vykořisťování cizinců může za určitých podmínek vést i k pracovnímu vykořisťování českých zaměstnanců.

Zaměstnavatelé musí dostat jasný signál, že takové jednání je nepřípustné,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Cílem informační kampaně bylo zvýšit povědomí cizinců, resp. občanů Bulharska přicházejících do České republiky za prací, o jejich právech a povinnostech.

Kromě letáků a plakátů v bulharském jazyce byl natočen i filmový spot, který je volně přístupný na YouTube. Po ukončení kampaně bylo následným šetřením zjištěno, že poskytnuté informace pomohly polovině respondentů zlepšit jejich pracovní i životní situaci. V České republice pracuje cca 15 tisíc bulharských občanů, v období sezónních prací se jejich počet zvyšuje.

Část materiálů byla vydána v českém jazyce a zaměřovala se především na představitele těch institucí, které mají možnost ovlivnit situaci na trhu práce ve vztahu k bulharským občanům (inspektoráty práce, orgány činné v trestním řízení, neziskové organizace a další).

Poznatky a informace získané během dvouleté realizace projektu umožnily formulovat návrh koncepce na prevenci pracovního vykořisťování občanů EU a navrhnout systémové změny vedoucí k účinnější prevenci. Byla navržena i řada konkrétních doporučení, například posílit předodjezdovou informovanost; zajistit cílenou kontrolní činnost v místech, kde by mohlo pracovní vykořisťování vzniknout; zřídit krizové centrum s nepřetržitým provozem; zkvalitnit monitoring pracovních agentur a v případě nekalých praktik jim odejmout licenci; zřídit finanční policii; zvýšit u odborné i široké veřejnosti povědomí o problematice pracovního vykořisťování a další.

Projekt „Inovacemi k prevenci pracovního vykořisťování občanů EU“ realizovalo MPSV z prostředků Evropského sociálního fondu ve spolupráci s experty z Bulharska a Rakouska.

V průběhu projektu byly uspořádány dvě mezinárodní konference a expertní kulatý stůl, jehož se zúčastnili zástupci státní správy, akademické sféry i neziskového sektoru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…