MZK vystavuje nejzajímavější bibliofilské tisky první poloviny 20. století

04.12.2019 11:45

Moravská zemská knihovna v Brně představuje ukázku nejzajímavějších bibliofilských tisků z obsáhlého souboru uloženého v jejím fondu. K vidění bude na výstavě Krásná kniha moravská. Kniha budiž i u nás a dnes uměleckým dílem v prostorách MZK ve dnech 2. prosince až 1. února.

MZK vystavuje nejzajímavější bibliofilské tisky první poloviny 20. století
Foto: mzk.cz
Popisek: Moravská zemská knihovna - logo

Kurátorky věnovaly pozornost především produkci nejzásadnějších moravských nakladatelů a vydavatelství 1. poloviny 20. století. Připraveny budou pozoruhodné tisky vzešlé z nakladatelské činnosti Josefa Floriana, Arno Sáňky a dalších moravských vydavatelů.

Bibliofilský tisk neboli bibliofilie, to je krásná kniha, která jiné převyšuje svým mimořádným obsahem i formou. V harmonii se v ní pojí kvalitní text, který je u cizojazyčných textů zpřístupněný odpovídajícím překladem, s vhodným obrazovým doprovodem, který je často realizován formou neobvyklých grafických technik. Pozornost autoři zaměřují na předtiskovou úpravu knihy, při které se spojují spolupráce renomovaného typografa s grafikem. Bibliofilie je zpravidla vytištěná na ruční nebo obzvlášť kvalitní strojový papír, je vytištěna se zvláštní péčí v malém počtu exemplářů, které jsou ručně očíslovány a podepsány autorem, redaktorem, překladatelem, ilustrátorem, popř. dalšími zúčastněnými osobnostmi. Dílo završuje umělecká knižní vazba, popř. ještě pouzdro. Takto pečlivě vyrobené knihy pak většinou putují do kolekcí zapálených sběratelů.

Fenomén krásné knihy se objevuje v západní Evropě v 2. polovině 19. století jako odpověď na masovou produkci nekvalitních knih a na přelomu století se začíná prosazovat i v českých zemích. Rozsáhlý bibliofilní fond MZK počítá s více než 4 000 knih a stále se rozrůstá. Zahrnuje v sobě knihy rozdílné kvalitativní hodnoty od skvostů, v podobě například souboru grafických listů Jana Konůpka, po knihy, které lze označit jako běžné, ale v českých zemích se v době budování sbírky vyskytovaly jen v několika málo exemplářích. „Při práci s bibliofilskými tisky mi prochází rukama knižní svazky, které vyšly před dvaceti, padesáti, sto lety. Stále mě dokáže překvapit, jak čistě a nadčasově působí. Jsou to knihy, které nezestárnou,“ říká kurátorka výstavy Hana Glombová.

Výstavu doprovodí ve středu 11. prosince workshop, který zájemce seznámí s výtvarnými technikami spojenými s výrobou krásných knižních exemplářů – s rytinami, mramorováním, škrobováním papírů atd. Naváže komentovaná prohlídka výstavy, kterou provedou kurátorky H. Glombová a R. Macháčková. Komentovanou prohlídku zopakují ještě v pondělí 20. ledna.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

19:15 Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

Protože se k našemu rozhodnutí uspořádat veřejnou sbírku na restaurování Památníku dětských obětí vá…