Cílem nové aplikace je rychlým a jednoduchým způsobem komunikačně a informačně propojit zemědělské podniky, myslivce a dobrovolníky z řad veřejnosti, tak aby se podařilo zlepšit ochranu zvířat a snížit počet těch, která každoročně hynou pod koly žací techniky v době senosečí a sklizně.
V těchto dnech se ve velkém rozjíždějí po celé zemi senoseče, které každoročně představují smrtelnou hrozbu pro mláďata srn, zajíců, ale i drobných savců, koroptví, chřástalů, čejek nebo dalších ptáků. Statistiky, kolik zvířat zemědělská technika usmrtí, neexistují. Ale odhady myslivců jen u srn hovoří zhruba o 50 zabitých mláďatech na 1000 ha travních porostů.
„Už v loňském roce se zvedla obrovská vlna zájmu české veřejnosti, která prostřednictvím Facebooku nabízela myslivcům svoji pomoc, např. při plašení zvířat den před sečemi. Po schůzce s myslivci i zemědělci jsem se rozhodl, že společně rozjedeme kampaň, která by tento neutěšený stav pomohla zlepšit. Součástí kampaně pod taktovkou MŽP je i zcela nová webová aplikace, kterou vyvíjí Provozně ekonomická fakulta ČZU v Praze a díky níž se, doufám, podaří nastartovat rychlou a jednoduchou komunikaci a spolupráci mezi zemědělci, myslivci a dobrovolníky. Jejich nabízenou pomoc přes portál SENOSEC.CZU.CZ (http://senosec.czu.cz/) můžou myslivci využít při pořádání terénních prací na záchranu zvěře před sečí. Rád bych tímto vyzval veřejnost, aby aplikaci využívala a zároveň aby dobrovolníci vyráželi do terénu jen v doprovodu myslivců, kteří jim poskytnou odborné instrukce, tak aby jejich pomoc byla skutečně účinná a pomohla zlepšit ochranu zvířat ohrožených při sečích,“ upozornil při zahájení kampaně ministr Brabec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva