Ministerstvo dopravy: Studenti, děti a další skupiny dostali příspěvek na levnější jízdné

20. 3. 2017 18:36

Na zlevněné jízdné pro studenty, děti a zdravotně postižené přispělo Ministerstvo dopravy v loňském roce částkou více než 233 milionů korun. Největším příjemcem kompenzací slev jízdného byly společnosti Radima Jančury RegioJet a Student Agency, které dohromady dostaly od státu více než 109 milionů korun. Poskytování kompenzací slev provázejí kontroly, nově zaměřené i na systém, kterým dopravci ztrátu prokazují.

Ministerstvo dopravy: Studenti, děti a další skupiny dostali příspěvek na levnější jízdné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy

Příspěvek na studentské a žákovské jízdné stoupá především na železnici, kde loni poprvé překročil 100 milionů korun. RegioJet obdržel na kompenzacích slev přes 57 milionů korun, LeoExpress dostal více než 25 milionů korun a obdobná částka (přes 25 milionů korun) směřovala Českým drahám. U autobusových dopravců činila kompenzace slev celkem 124 milionů korun. 

Slevy na jízdném studentů, žáků, dětí do šesti let a zdravotně postižených jsou státem nařízené. U těch linek, které dopravci provozují bez dotace na své komerční riziko, proto Ministerstvo slevy hradí. U každé studentské či dětské jízdenky doplácí dopravcům rozdíl do plné ceny. Zlevněné jízdné studentů a dětí do 15 let tvoří dohromady téměř 60 procent kompenzací státem nařízených slev.

Studenti jezdí se slevou 25 procent, žáci mají při cestě do školy slevu 62 procent, děti do 15 let mají nárok na 50 procentní slevu a děti do 6 let jezdí zdarma. Sleva pro zdravotně postižené pak činí 75 procent.

Namátkové kontroly ve vlacích v loňském roce odhalily celkem tři pochybení - cestující se zlevněnou jízdenkou, na kterou ale neměli nárok (potřebný průkaz).U autobusových dopravců se loni odehrálo více než 200 namátkových kontrol, které zjistily nesrovnalosti pouze v několika případech. 

Ministerstvo se přesto rozhodlo zvýšit dohled nad tím, jak dopravci se státní podporou na zlevněné jízdné zacházejí. Spustilo proto novou kontrolu, která prověřuje systémově, jak dopravci ztrátu vykazují včetně jejich metodiky a nastavení jejich odbavovacích systémů

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Univerzita Karlova: II. ročník konference „Kvalita vzdělávací činnosti a její hodnocení jako jeden z pilířů moderní univerzity“

10:30 Univerzita Karlova: II. ročník konference „Kvalita vzdělávací činnosti a její hodnocení jako jeden z pilířů moderní univerzity“

Kvalita vzdělávací činnosti a její hodnocení jako jeden z pilířů moderní univerzity.