Ministerstvo obrany: Země V4 jsou schopné převzít svůj díl odpovědnosti za udržování míru a stability v Evropě

24.06.2020 20:27

V Praze se dnes setkali ministři obrany Visegrádské čtyřky (V4), aby shrnuli a zhodnotili končící české předsednictví. Ministři, mimo jiné, vyjádřili společné odhodlání pokračovat v rozvoji a modernizaci ozbrojených sil. Nejen pro případ budoucích krizí podobných té koronavirové, ale také jako příspěvek ke kolektivní obraně. Konkrétním výstupem fungující spolupráce je pak projekt společného nákupu munice přes alianční agenturu NSPA, který Česko povede i poté, co předá předsednictví Polsku.

Ministerstvo obrany: Země V4 jsou schopné převzít svůj díl odpovědnosti za udržování míru a stability v Evropě
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Podle ministra obrany ČR Lubomíra Metnara našly Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko při plánování nákupu společný průsečík v podobě malorážné munice. „V současné době diskutujeme o množství, kolik jednotlivých druhů daná země bude potřebovat,“ uvedl na tiskové konferenci s tím, že ambicí ČR je tuto dohodu dotáhnout a i podepsat smlouvu do konce letošního roku.

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď aktivitu ČR v oblasti společných akvizic uvítal: „Je čas, abychom skutečně přešli ke konkrétním krokům. (…) Věřím, že modernizační projekty, které naše státy čekají, můžeme koordinovat a pomoci tak obranným průmyslům našich zemí.“ Státy V4 by tak podle něj mohly spolupracovat například na modernizaci BVP či tanků T-72. „Dochází zde k různým průnikům, které mohou být zajímavé,“ prohlásil Naď.

Vlajkovou lodí a dalším konkrétním důkazem spolupráce visegrádské čtyřky je rovněž bojové uskupení EU, tzv. EU Battle Group a logistické velitelství V4 v Polsku. Bojové uskupení V4 by mělo být schopno pohotovosti v prvním pololetí 2023, česká armáda by do něj měla zapojit od 300 do 600 vojáků.

Představitelé ministerstev obrany Visegrádu diskutovali i o zkušenostech v zahraničních misích. Česká republika vidí společný potenciál především v Pobaltí, Slovensko by se po vzoru ČR také rádo orientovalo na oblast Afriky. „To v minulosti nebylo. Mohu potvrdit, že velmi intenzivně komunikujeme s Českou republikou o možném společném působení, například v rámci mise EUTM.“

Státy V4 si také v reakci na změny bezpečnostního prostředí v posledních letech předsevzaly, že aktualizují východiska obranné spolupráce v nové Dlouhodobé vizi obranné spolupráce. Předešlý dokument byl beze změn od roku 2014. Náměstek polského ministra obrany Pawel Woźny považuje aktualizovanou vizi za důležitý strategický dokument a základ pro polské předsednictví V4.

České předsednictví bylo úspěšné

Navzdory složité situaci, se kterou se nejen evropské země musely v uplynulých měsících potýkat, bylo podle všech členů iniciativy V4 české předsednictví úspěšné: „Prokázalo se, že tyto čtyři země jsou ve všech aspektech schopné spolupracovat velmi efektivně a je to důkaz, že jsou připraveny a odhodlány převzít svůj díl odpovědnosti za udržování míru a stability v Evropě. A to je také důvod, proč Visegrádská čtyřka vznikla,“ shrnul za všechny účastníky maďarský ministr obrany Tibor Benkö.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Vyhodnocení akce Speed Marathon 2024

16:08 Policie ČR: Vyhodnocení akce Speed Marathon 2024

V pátek 19. dubna 2024 se na území České republiky uskutečnila celoevropská dopravně bezpečnostní ak…