Ministerstvo si připomnělo roli českých letců v bitvě o Británii

10.07.2015 17:19

Na Ministerstvu obrany se dnes uskutečnilo slavnostní shromáždění k 75. výročí bitvy o Británii. Řada významných hostů, včetně členů Československé obce legionářské a zástupců resortu obrany v čele s náměstkem Jakubem Landovským a zástupcem náčelníka štábu velitelství vzdušných sil plk. Zdeňkem Bauerem, si tak připomněla hrdinství československých pilotů a jejich významnou roli.

Ministerstvo si připomnělo roli českých letců v bitvě o Británii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dopravní letadlo, ilustrační foto

„Na poli lidských konfliktů nikdy nevděčilo tolik za tak mnoho tak málu.“ Tato slova pronesl Winston Churchill na adresu našich pilotů, kteří položili životy při obraně Británie, při obraně svobody a lidské důstojnosti. Slavnostní shromáždění se neslo v duchu uctění památky těch, které Sir Winston Churchill jmenoval a řadě dalších, kteří přinesli oběť nejvyšší. 

Náměstek ministra obrany Jakub Landovský ve svém projevu připomněl přínos a chrabrost československých pilotů. „Na začátku bitvy mělo velitelství britského stíhacího letectva k dispozici jen 1 200 pilotů. 435 zkušených letců padlo v bojích o Francii a letecké školy mohly vyřazovat pouze 200 nových absolventů měsíčně. Základní kontingent bylo proto nutno také rozšířit o piloty přicházející ze zemí Commonwealthu a z ciziny. Velmi významnou složku tvořili Čechoslováci, byla to čtvrtá nejpočetnější skupina, jejíž příslušníci spolu s polskými letci tvořili elitu zahraničních jednotek. S úctou a vděčností si připomínáme hrdinství těchto mužů, kteří své vlastenectví v dobách největšího nebezpečí prokázali svými činy. Ve svém mládí zažili nevídaný rozmach československého leteckého průmyslu a civilního i vojenského letectva. Heslo Vzduch je naše moře bylo tehdy daleko víc než jen líbivým sloganem – dodávalo sil a burcovalo do boje s očekávaným nepřítelem, kterým nebyl nikdo jiný než Hitlerovo Německo.“

Tajemník Čs. obce legionářské a historik Filip Procházka zdůraznil přínos našich letců. „Většina letců působila v samostatných perutích – 310., 312. a 313. stíhací a 311. bombardovací, jež operačně podléhaly britskému velení. Jedna československá. letka působila v 68. britské noční peruti. Českoslovenští letci v rámci RAF sestřelili 365 nepřátelských letounů.“

Po slavnostním shromáždění následoval pietní akt u Památníku padlých československých letců v letech 1939 – 1945 na náměstí Svobody v Praze 6


Bitva o Británii

Bitva o Británii (10. červenec 1940 – 31. října 1940) představuje střetnutí mezi německou Luftwaffe a britskou Royal Air Force nad Británií a kanálem La Manche. Pro „Bitvu o Británii“ (Battle of Britain) se občas používá i pojmenování „Bitva o Anglii“. Jednalo se o první významné střetnutí v dějinách válek vybojované výhradně prostřednictvím leteckých sil. Smyslem této vzdušné bitvy, kterou rozpoutala německá strana, bylo zničit nebo alespoň výrazně oslabit Royal Air Force a získat tak jednoznačnou vzdušnou převahu nad kanálem La Manche a Británií, což německé velení považovalo za nutnou podmínku pro uskutečnění invaze do Anglie. Bez této převahy by tato akce byla příliš riskantní až neproveditelná. Koncem října 1940 Němci pochopili, že nejsou schopni dosáhnout svého cíle a zničit britskou Royal Air Force, a začali omezovat své akce. V roce 1941 pak byla většina kapacit Luftwaffe převelena na jiná bojiště do Středomoří a na východní frontu.

Mezi čestnými hosty stáli vedle náměstka ministra Jakuba Landovského senátor Josef Táborský, zástupce náčelníka štábu velitelství vzdušných sil plk. Zdeněk Bauer, plk. Martin Machatý z Vojenské kanceláře prezidenta republiky, místostarostka Prahy 6 Eva Smutná a představitelé Čs. obce legionářské

Mezi čestnými hosty stáli vedle náměstka ministra Jakuba Landovského senátor Josef Táborský, zástupce náčelníka štábu velitelství vzdušných sil plk. Zdeněk Bauer, plk. Martin Machatý z Vojenské kanceláře prezidenta republiky, místostarostka Prahy 6 Eva Smutná a představitelé Čs. obce legionářské.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

22:03 Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

Vláda na vlastní žádost odvolala z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hl…