Ministerstvo spravedlnosti: Plnění oznamovací povinnosti veřejných funkcionářů v roce 2021

15.10.2022 9:50 | Tisková zpráva

Ministerstvo spravedlnosti provedlo kontrolu a vyhodnocení plnění oznamovací povinnosti veřejných funkcionářů v roce 2021 vyplývající ze zákona o střetu zájmů, tj. povinnosti učinit tzv. průběžné oznámení za období výkonu funkce za kalendářní rok 2021.

Ministerstvo spravedlnosti: Plnění oznamovací povinnosti veřejných funkcionářů v roce 2021
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Případy nesplněné oznamovací povinnosti byly jako přestupek oznámeny příslušným správním orgánům (obecním úřadům obcí s rozšířenou působností, místně příslušným podle místa trvalého pobytu veřejného funkcionáře), popř. jako jednání, které má znaky přestupku, jiným orgánům podle zvláštních právních předpisů.

tabulka

tabulka

Ministerstvo spravedlnosti prozatím neoznámilo dalších 216 možných případů nesplnění oznamovací povinnosti.

  • V 45 případech se jedná o osoby, které jsou členy rady obce s rozšířenou působností, v komunálních volbách konaných ve dnech 23. - 24. 9. 2022 však již do zastupitelstva zvoleny nebyly. Po uplynutí zákonné lhůty pro jmenování rady obce Ministerstvo spravedlnosti tyto případy oznámí příslušnému správnímu orgánu.
  • V 157 případech není z údajů zapsaných v Centrálním registru oznámení zřejmé, zda osoba naplňuje definici veřejného funkcionáře, či nikoli. Jakmile budou potřebné údaje ze strany podpůrných orgánů doplněny, Ministerstvo spravedlnosti buď tyto případy oznámí příslušnému správnímu orgánu nebo osoby z Centrálního registru oznámení vymaže.
  • V 14 případech se jedná o v Centrálním registru oznámení zapsané osoby, u kterých neproběhlo ztotožnění vůči základním registrům. Po ověření adresy trvalého pobytu Ministerstvo spravedlnosti tyto případy oznámí příslušnému správnímu orgánu.

Anketa

Jste ještě schopni zajistit si dostatek kvalitního jídla?

16%
hlasovalo: 16317 lidí

1) Do této skupiny veřejných funkcionářů patří další představitelé ústředních orgánů státní správy, např. Úřadu pro ochranu osobních údajů, Českého telekomunikačního úřadu, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání či nezávislých orgánů, jako např. Nejvyššího kontrolního úřadu a České národní banky.

2) Do této skupiny veřejných funkcionářů patří např. ředitelé a vedoucí příslušníci bezpečnostních sborů podle zvláštního právního předpisu, členové statutárního, řídicího, dozorčího nebo kontrolního orgánu a vedoucí zaměstnanci 2. až 4. stupně řízení právnické osoby zřízené zákonem nebo příspěvkové organizace státu či územního samosprávného celku a dále pak vedoucí úředníci územních samosprávných celků, státní zástupci a vojáci z povolání.

3) Z celkového počtu oznámených přestupků se v 11 případech jednalo o veřejné funkcionáře, kteří v kontrolovaném období zastávali funkci jak podle § 2 odst. 1 tak i odst. 2 zákona o střetu zájmů. V uvedeném přehledu byly takové případy promítnuty pouze do funkcí zastávaných podle § 2 odst. 1 zákona o střetu zájmů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Korespondenční volba

Jak se bude prosím kontrolovat platnost dokladů (OP, pas a pod.) při korespondenční volbě ? Děkuji za info. Tůmová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Budova ministerstva přilákala bezmála osm set návštěvníků

22:03 Ministerstvo dopravy: Budova ministerstva přilákala bezmála osm set návštěvníků

Ministerstvo dopravy se i letos zapojilo do festivalu otevřených budov Open House Praha. Do sídla re…