Ministerstvo vnitra: Nová pravidla i snížení administrativy pro pořadatele veřejných sbírek

16.01.2024 19:15 | Tisková zpráva

Zabránit zneužívání veřejných sbírek při prodejích předmětů nebo možnost stanovit vyhláškou místa, kde nebude možné tyto sbírky pořádat. To jsou hlavní cíle novely zákona o veřejných sbírkách, kterou připravilo Ministerstvo vnitra.

Ministerstvo vnitra: Nová pravidla i snížení administrativy pro pořadatele veřejných sbírek
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR

Jedním z hlavních cílů novely zákona o veřejných sbírkách, kterou dnes, 10. ledna 2024, schválila vláda, je zabránit zneužívání veřejných sbírek při prodeji předmětů či vstupenek. Nově bude například stanoveno, že podíl z prodaného předmětu nebo vstupenky na účely sbírky musí tvořit minimálně čtyřicet procent jejich ceny.

Anketa

Máme se připravovat na válku?

9%
89%
hlasovalo: 14419 lidí

„Úřady se setkávají s tím, že někdo nabízí zboží nebo služby v místě, kde to je tržním řádem zakázané a prodej maskuje jako sbírku. Stanovením minimální výše příspěvku chceme tomuto zneužívání a obcházení pravidel zamezit,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Novela také obcím nově umožní stanovit obecně závaznou vyhláškou místa, na nichž nebude možné pořádat některé veřejné sbírky prodejem předmětů nebo vstupenek.

Další z navrhovaných změn se dotkne sbírek konaných bezhotovostním způsobem na bankovní účet. Ty budou podléhat režimu zákona o veřejných sbírkách pouze na základě dobrovolného rozhodnutí jejich pořadatelů. U těchto sbírek totiž nehrozí stejné riziko zneužití jako v případě sbírek, konaných hotovostním způsobem, a jejich pořadatelům, ale i úřadům tak odpadne zbytečná administrativa.

Pořadatelé sbírek též nebudou muset krajskému úřadu předkládat potvrzení, že nemají nedoplatek na daních a dalších odvodech. Nově jim postačí, když předloží čestné prohlášení. Novela zákona dále umožní z výtěžku sbírky hradit i nepřímé režijní náklady. Ty však musí být vždy transparentně uvedeny v účelu sbírky.

Novelu zákona ještě musí schválit Parlament ČR a podepsat prezident ČR. Navrhovaná účinnost zákona je od 1. ledna 2025.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

16:05 Hospodářská komora: Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

V Hospodářské komoře se zformovala nová skupina podnikatelů, která chce zlepšit hospodaření s českým…