Ministerstvo zahraničních věcí: 17. červenec - Den mezinárodní trestní spravedlnosti

17. 7. 2017 18:15

Sedmnáctý červenec, kdy byl v roce 1998 přijat Římský statut Mezinárodního trestního soudu, si jeho smluvní strany od roku 2010, tj. od revizní konference Římského statutu konané v ugandské Kampale, připomínají jako den mezinárodní trestní spravedlnosti. Smyslem připomenutí si tohoto dne je zvýšení povědomí o mezinárodním trestním soudnictví a boji proti beztrestnosti.

Ministerstvo zahraničních věcí: 17. červenec - Den mezinárodní trestní spravedlnosti
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Podpora Mezinárodního trestního soudu je nedílnou součástí koncepce zahraniční politiky České republiky. Česká republika též podporuje univerzalitu Římského statutu, který má k současnému datu 124 smluvních stran, a usiluje o potrestání pachatelů genocidy, zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a do budoucna také zločinu agrese. U Soudu v současnosti působí český soudce JUDr. Robert Fremr (byl zvolen na období 2012-2021). Česká republika také pravidelně přispívá dobrovolným příspěvkem do Svěřeneckého fondu pro oběti.

Letošní připomenutí si dne mezinárodní trestní spravedlnosti je ve znamení univerzality Soudu. Soud, který stíhá pachatele nejzávažnějších zločinů podle mezinárodního práva, je založen na principu komplementarity, tj. jeho jurisdikce je dána pouze v případech, kdy státy nechtějí či nemohou stíhat pachatele samy.

Ministr zahraničních věcí L. Zaorálek se aktivně zapojil do podpory univerzality Soudu. Krátké video, kde vystupuje společně se svými protějšky z Dánska, Argentiny, Kypru a senegalským ministrem spravedlnosti a předsedou Shromáždění smluvních stran Římského statutu, můžete zhlédnout ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Kulatý stůl na téma Systém prevence, sledování a léčby dekubitů v ČR

18:26 Ministerstvo zdravotnictví: Kulatý stůl na téma Systém prevence, sledování a léčby dekubitů v ČR

Již 5. Kulatý stůl k problematice prevence, sledování a léčby dekubitů v České republice (ČR) se pod…