Ministr Stropnický na zasedání ministrů zemí V4 a západního Balkánu

13.05.2018 15:12

Místopředseda vlády České republiky a ministr zahraničních věcí Martin Stropnický se ve dnech 10. – 12. května 2018 zúčastnil zasedání ministrů zahraničních věcí zemí V4 a západního Balkánu v Cape Sounio. Hlavním tématem byla budoucnost EU, zejména její rozšiřování o tyto země.

Ministr Stropnický na zasedání ministrů zemí V4 a západního Balkánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí v demisi Martin Stropnický

Setkání ministrů zahraničních věcí Albánie, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Černé Hory, České republiky, Chorvatska, Kosova, Maďarska, Makedonie, Polska, Řecka a státních tajemníků MZV Rumunska, Slovenska a Slovinska se konalo z iniciativy Řecka 15 let po historickém summitu v Soluni, který formuloval vztah mezi EU a kandidátskými zeměmi západního Balkánu. Zároveň se uskutečnil týden před summitem „EU – západní Balkán,“ který proběhne 17. května 2018 v Sofii.

„Česká republika je pevným a dlouhodobým zastáncem členství zemí západního Balkánu v EU. Jsme připraveni těmto zemím ve vstupu do EU pomoci,“ uvedl v této souvislosti ministr Martin Stropnický. Balkánské státy zároveň upozornil na potřebu skutečného pokroku v naplňování podmínek jejich členství v EU. Připomněl také, že toto členství není pouze o splnění technických norem, ale i o společných hodnotách, toleranci a kompromisu. Z toho důvodu by se měly země regionu postavit rozhodně k otázkám vzdělávání a usmíření.

Na okraj jednání se ministr Martin Stropnický setkal se svým makedonským protějškem Nikolou Dimitrovem. Oba ministři ocenili vysokou úroveň vzájemných vztahů. Šéf české diplomacie zároveň přislíbil, že ČR bude podporovat zahájení přístupových rozhovorů EU s Makedonií. V závěru zasedání se uskutečnila také schůzka ministra Stropnického s šéfem kosovské diplomacie Beghjetem Pacollim. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…