Ministr obrany na Vítkově ocenil přes 230 vojáků za půlroční působení na misi v Litvě

03.02.2019 22:46

V pátek 1. února se na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově uskutečnil slavnostní nástup příslušníků AČR po jejich návratu z mezinárodního nasazení v Litvě, kde působili v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence). Jádro jednotky tvořili vojáci žateckého 41. mechanizovaného praporu, jejich velitelem byl podplukovník Jiří Líbal.

Ministr obrany na Vítkově ocenil přes 230 vojáků za půlroční působení na misi v Litvě
Foto: Ministerstvo obrany / Miroslav Šindelář
Popisek: Nastoupené jednotky 1. rotního úkolového uskupení AČR, které se vrátily po půlročním působení v Litvě

Ceremoniálu se zúčastnil ministr obrany ČR Lubomír Metnar, zástupce náčelníka Generálního štábu - ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Verner, předseda Výboru pro zahraniční věci a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR Pavel Fischer, velvyslanec Litevské republiky v ČR Edvilas Raudonikis, velvyslanec Spolkové republiky Německo Dr. Christoph Israng v ČR a další hosté.

Ministr obrany vojákům poděkoval za jejich vzornou reprezentaci armády a celé České republiky. Ocenil, že vojáci vynikajícím způsobem splnili všechny své úkoly a byli viditelnou součástí aliančních sil.

Vojáci patřili k nejlepším

„Potvrdili jste, že vojáci Armády České republiky patří v aliančním společenství k nejlepším. To dokládají i slova náčelníka Generálního štábu litevské armády a zástupců parlamentů Litvy i Lotyšska, kteří výcvik bedlivě sledovali,“ uvedl v projevu ministr Metnar.

Generálmajor Jiří Verner zhodnotil působení rotního úkolového uskupení české armády jako náš viditelný vklad do společného účinkování v řadách spojenců. Připomněl, že česká armáda vyslala své jednotky do Litvy a Lotyšska v rámci konceptu Severoatlantické aliance.

„V rámci této operace jste potvrdili svou připravenost ke společnému plnění úkolů s dalšími jednotkami Aliance a schopnost spolupracovat s nimi na té nejvyšší úrovni,“ konstatoval s tím, že obyvatelé Litvy pozitivně vnímali přítomnost aliančních vojáků.

Medaile 230 vojákům

Medaile ministra obrany Za službu v zahraničí převzalo spolu s velitelem podplukovníkem Jiřím Líbalem dalších 230 vojáků mechanizované roty, kteří působili v sestavě bojového uskupení vedeného Německem na území Litvy v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence).

Za vynikající splnění úkolů a vzornou reprezentaci AČR v zahraničí vyznamenal ministr obrany Záslužným křížem III. stupně kapitána Martina Sekeru a Čestný odznak AČR Za zásluhy obdržel nadporučík Jindřich Hochman.

  • Na území Litvy působí od ledna 2019 druhé rotní úkolové uskupení. Je postavené na bázi mechanizované roty ze žateckého 41. mechanizovaného praporu v celkovém počtu do 230 osob.
  • Češi jsou součástí praporního úkolového uskupení společně s vojáky z Německa, Holandska, Belgie, Lucemburska a Norska.
  • Základ české jednotky tvoří mechanizovaná rota s obrněnými vozidly Pandur posílená ženijní četou, logistickou jednotkou a zdravotnickým prvkem.
  • Hlavní základna bojového uskupení se nachází ve výcvikovém prostoru litevské armády Rukla, vzdáleného cca 70 km severozápadně od Vilniusu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Podmáčená louka s masožravkami v Brdech se stala novou přírodní památkou

16:05 AOPK ČR: Podmáčená louka s masožravkami v Brdech se stala novou přírodní památkou

V chráněné krajinné oblasti Brdy přibylo čtrnácté maloplošné zvláště chráněné území – přírodní památ…