Moravské zemské muzeum slaví a připravuje novou stálou expozici

09.09.2017 18:08

V rámci oslav dvou století existence Moravského zemského muzea bude v Dietrichsteinském paláci – zatím mimořádně – otevřena nová stálá expozice o novodobých dějinách Moravy či výstava o dějinách sběratelství. Jubileum připomenou také v Památníku Leoše Janáčka, Paláci šlechtičen a v Anthroposu.

Moravské zemské muzeum slaví a připravuje novou stálou expozici
Foto: mzm.cz
Popisek: Moravské zemské muzeum - logo

Slavit dvě stě let od svého založení v červenci 1817 začalo Moravské zemské muzeum už před rokem – od září 2016 až do konce letošního roku postupně prezentuje v Sále Karla Valocha v Dietrichsteinském paláci svá jednotlivá oddělení, momentálně Oddělení dějin hudby (do 10. 9.).

Dárek sobě i návštěvníkům nadělilo muzeum v podobě nové stálé expozice, nazvané Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století. Je rozdělena do deseti tematických okruhů, zahrnuje období zhruba od sklonku 19. století po vstup naší země do Evropské unie a snaží se komplexně pojmout politické, kulturní a sociální dějiny Moravy i ve středoevropském kontextu. Podílelo se na ní 25 historiků nejen z MZM, ale i z Masarykovy univerzity, JAMU a dalších institucí, jejichž cílem je přiblížit návštěvníkům moderní dějiny také moderní formou.

„Hojně se zde pracuje s pestrou a různorodou grafikou a dotykovými monitory. Expozici budou tvořit zajímavé scénické stavby a budou se zde promítat filmové dobové záběry. Součástí projektu je i devět komiksově zpracovaných příběhů od výtvarnice Lucie Lomové, která je také autorkou portrétů čtyřiceti významných moravských osobností 20. století,“ popsala Eva Pánková a dodala, že jistě největším vystavovaným předmětem bude originální práškovací letoun Zlín Z-37 Čmelák.

Do počátků muzea a muzejnictví přenese návštěvníky i nová výstava v Dietrichsteinském paláci s výmluvným názvem Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě. Prostor k prezentaci dostanou v paláci také dvě největší paměťové instituce Kraje Vysočina – Muzeum Vysočiny Jihlava a Muzeum Vysočiny Třebíč. A pozadu nezůstanou ani další prostory muzea. Památník Leoše Janáčka ožije klavírním vystoupením Patrika Červáka, v Paláci šlechtičen vystoupí Slovácký krúžek a v Pavilonu Anthropos zazní pravěké hudební nástroje. Z centra města – z Rašínovy ulice – bude zájemce do Anthroposu a zpět vozit historický autobus, který zapůjčilo Technické muzeum v Brně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

19:15 DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v Opravně tramvají v Ústředních dílnách v Hostivaři uvedl do prov…