Bouře v sobě ukrývá životní příběh renesančního muže – vzdělance Prospera, bývalého milánského vévody, který žije na magickém ostrově obklopen svými ezoterickými knihami; skrývá ale i příběh Shakespeara, geniálního dramatika, který se touto romancí loučí s uměleckým světem. „Kouzelná, zvláštním způsobem po ostrově rozptýlená hudba je ve Fibichově opeře nabita příznačnými motivy, ariosy a wagnerovským sprechgesangem. V Ostravě byla opera uvedena dvakrát (1928 a 1947), nyní se zaskví jako bouře myšlenkových pochodů, a to v prozářené poloprůsvitné scéně Davida Baziky s vtisknutou šifrou Leonarda da Vinciho,“ uvádí dramaturgyně Eva Mikulášková.
Nastudování Bouře je zároveň druhým příspěvkem souboru opery Národního divadla moravskoslezského do společného projektu ostravské kulturní scény Shakespeare Ostrava 2016 oslavujícího 400. výročí úmrtí velkého dramatika. Po francouzské lyrické opeře Hamlet skladatele Ambroise Thomase přichází soubor s operním zpracováním Shakespearova díla od českého skladatele 2. poloviny 19. století Zdeňka Fibicha.
„Jsem moc rád, že se na jedné ze shakespearovských inscenací mohu podílet jako tvůrce. Toto pozoruhodné operní zpracování poslední Shakespearovy stejnojmenné hry Bouře (The Tempest) na libreto Jaroslava Vrchlického v Ostravě zaznělo naposledy před 69 lety! Od 1. 12. 2016 se vrátí na našem jevišti opět k životu. Ano, přivést opět k životu tento pozoruhodný klenot českého hudebního pozdního romantismu a jeho podmanivé poezie je velká výzva, odpovědnost a hlavně radost,“ říká ředitel NDM a režisér inscenace Jiří Nekvasil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva