NKÚ: Otevřená data mají velký potenciál. Jak jej využít, ukázal první hackathon veřejné správy

21.09.2017 22:24

V uplynulých dnech se v sídle Nejvyššího kontrolního úřadu uskutečnil první hackathon veřejné správy. Na šedesát programátorů z celé České republiky v jeho průběhu vyzkoušelo, k čemu je možné otevřená data veřejné správy využít.

NKÚ: Otevřená data mají velký potenciál. Jak jej využít, ukázal první hackathon veřejné správy
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Na základě těchto dat vytvořili 15 projektů, které jsou nyní volně k dispozici a které bude možné dál rozvíjet. Akci společně uspořádaly Nejvyšší kontrolní úřad, Český telekomunikační úřad, Česká správa sociálního zabezpečení, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo financí, Český statistický úřad, Český úřad zeměměřický a katastrální, Fond Otakara Motejla a Vysoká škola ekonomická. Programátoři měli k dispozici 50 datových sad od sedmi z pořádajících institucí.

Veřejná správa v ČR má 7 300 informačních systémů, jejich cena přesahuje 110 miliard korun a roční náklady na jejich údržbu jsou přibližně 25 miliard korun. Data v nich obsažená přitom nejsou dostatečně využita a ve formátu otevřených dat je jich zveřejněn jen zlomek. „Všechny informace veřejné správy, s výjimkou utajovaných, důvěrných a citlivých, by měly být veřejné a veřejnosti snadno dostupné. Hackathon ukázal, jak může použití těchto dat přispět například k efektivnějšímu fungování veřejné správy, a také, že z nich občané mohou mít větší užitek,“ uvedl prezident NKÚ Miloslav Kala.

První hackathon veřejné správy přinesl celou řadu možností, co lze z otevřených dat veřejných institucí vytvořit. „Soutěžící nabídli zcela nový pohled na tato data a zvýšili jejich potenciál pro praktické využití. Věřím, že tato akce bude inspirací i pro další veřejné instituce, aby svá data otevíraly a daly k dispozici všem, kdo by s nimi chtěli pracovat,“ doplnil předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.

Maximálně pětičlenné týmy vytvořily v průběhu 24 hodin s využitím vybraných veřejných dat různé produkty, aplikace nebo vizualizace, z nichž porota vybrala pět nejlepších. Nejvíce bodů získala aplikace „Hazard versus exekuce“. Ta čerpala z otevřených dat o regulaci hazardu, povolených herních zařízeních a počtu exekucí v jednotlivých obcích. Výsledkem je interaktivní mapa zobrazující podíl osob v exekuci v obcích, kde se tématu hazardního hraní věnují.

Druhé místo obsadila vizualizace dat z centrálního registru administrativních budov nazvaná „CRABAPP“, která tato data propojila s dalšími relevantními datasety. Na třetí příčce se umístil projekt „Souvislosti ve smlouvách“. Ten propojil data z registru smluv s dalšími daty veřejné správy a spojil je s veřejnými organizacemi.

Přehled vítězů, ale také všech dalších produktů, které v průběhu hackathonu vznikly, je nyní k dispozici na webových stránkách www.hackujstat.cz. Jednotlivé projekty jsou zároveň volně k dispozici a je možné na ně navázat a dále je rozvíjet.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

JCCR: V oblasti cestovního ruchu musíme zabrat, sousedé nám ubíhají mílovými kroky

19:15 JCCR: V oblasti cestovního ruchu musíme zabrat, sousedé nám ubíhají mílovými kroky

“Na čem nám ujíždějí sousedé” bylo tématem 8. ročníku největší konference cestovního ruchu v České r…