NPÚ: Českobudějovická katedrála, jak ji neznáte

07.09.2015 9:19 | Zprávy

Českobudějovický kostel sv. Mikuláše je jednou z architektonických dominant, která doprovází dějiny města České Budějovice od jeho založení až po dnešek. Období vzmachu, prosperity, ale i tragédií a zmaru představuje výstava Českobudějovická katedrála, jak ji neznáte. Výstavu realizuje Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, a Statutární město České Budějovice v radniční výstavní síni města České Budějovice ve dnech 9.-29. září 2015. V rámci doprovodného programu se budou ve středu 16. září 2015 od 16.30 h a 17.30 h konat prohlídky katedrály s odborníky z Národního památkového ústavu.

NPÚ: Českobudějovická katedrála, jak ji neznáte
Foto: NPÚ
Popisek: Národní památkový ústav

V minulém roce českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu vydalo obrazově i textově bohatě vybavenou monografii Katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích, která kostel, jenž se v roce 1785 stal katedrálou, velmi precizně popsala z hlediska dějin umění, regionálních historických souvislostí i všedních a svátečních dnů lidí, kteří s tímto městským středobodem měli co do činění. Blíže ZDE. Pro velký zájem, který kniha vyvolala zejména mezi budějovickými patrioty, v letošním roce NPÚ uvádí na knihkupecké pulty její druhé, drobně doplněné vydání.

Výsledky výzkumů, které jsou v publikaci interpretovány, jsou veřejnosti předkládány i formou výstavy Českobudějovická katedrála, jak ji neznáte, která se uskuteční v českobudějovické radniční výstavní síni ve dnech 9. – 29. září 2015. Výstavu připravil Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích a Statutární město České Budějovice, které ji podpořilo v rámci Dotačního programu města České Budějovice na podporu kultury v roce 2015. Výstava je realizována ve spolupráci s Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích, Státním oblastním archivem v Třeboni a Státním okresním archivem v Českých Budějovicích.

Až dosud si nikdo z laické ani odborné veřejnosti nedokázal přesněji představit, jak asi mohl vypadat českobudějovický kostel sv. Mikuláše poté, co byl ve 13. století založen českým králem Přemyslem Otakarem II., ba ani poté, co byl rozšířen v závěru 14. století a poté velkolepě pozdně goticky přestavěn po roce 1520. Nad prostorem chrámového trojlodí tehdy byla vztyčena stanová střecha podobné konstrukce, jako například nad proslulým chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře. Tento typ monumentálního zastřešení představuje jeden z vrcholů pozdně středověkého stavitelství a nezpochybnitelný přínos Českého království k vývoji evropské architektury. Požár v roce 1641 a jeho následná raně barokní přestavba však zcela změnila vzhled stavby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí představuje brožuru Informační manipulace Kremlu

13:21 Ministerstvo zahraničí představuje brožuru Informační manipulace Kremlu

Svět stojí před důležitou výzvou. Informační manipulace, šířené záměrně s cílem ovlivňovat veřejné m…