Z akcí obnovy památek, které se konaly v minulém roce, zmiňme na prvním místě ukončení druhé etapy restaurování mobiliáře významného poutního kostela Panny Marie na Chlumku, která byla financována z tzv. Norských fondů a o jejímž průběhu informuje publikace vydaná Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Pardubicích ve spolupráci s Římskokatolickou farností Luže. Dále je třeba vzpomenout dlouhodobé práce probíhající na zřícenině hradu Brandýs nad Orlicí, kde první záchranné aktivity započaly v roce 2012 a za něž bylo město i Sdružení pro záchranu hradu Brandýs nad Orlicí v roce 2014 nominováno na cenu Patrimonium pro futuro. V letošním roce byly mj. dokončeny práce na západním průčelí, díky čemuž se tvář zříceniny opět o krok přiblížila své někdejší podobě středověkého hradu. V roce 2016 probíhala rovněž celková obnova kaple sv. Jana Nepomuckého v Letohradě, obnova fasády kostela sv. Václava v Lanškrouně, obnova střešní konstrukce Choceňské věže ve Vysokém Mýtě či obnova zdiva severního paláce na zřícenině hradu Litice nad Orlicí, které se nacházelo v havarijním stavu. Zahájena byla čtvrtá etapa restaurování morového sloupu na náměstí v Poličce, který je dílem významného barokního sochaře Jiřího Františka Pacáka a řadí se mezi nejhodnotnější a kompozičně nejlépe vyvážené morové sloupy v České republice. Restaurátorské práce probíhaly ale v Pardubickém kraji nejen „v exteriérech“, zasloužily se rovněž o obnovu řady hmotných památek ukrytých v mobiliářích našich církevních i sakrálních staveb. Jednou z nich je obraz sv. Vojtěcha z kostela sv. Mikuláše v Čisté u Litomyšle, jenž dlouhá léta unikal pozornosti odborníků i veřejnosti a v neutěšeném stavu chátral. V souvislosti s jeho plánovaným umístěním do expozice barokního umění v piaristickém kostele Nalezení sv. Kříže v Litomyšli byl však v letošním roce restaurován a autorství obrazu bylo přisouzeno italskému malíři Ludovico Sternovi. Spolu s obrazem sv. Mikuláše z téhož kostela představují jediná dosud zjištěná díla tohoto umělce importovaná do českých zemí.
Jak již bylo zmíněno, došlo v uplynulém roce též ke zkvalitnění regionální báze tzv. Památkového katalogu. Na této webové aplikaci určené nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti, jsou zpřístupněny základní popisné informace k jednotlivým památkám, včetně jejich fotografií a odkazů na umístění v katastrální mapě. Seznam památek se přitom od 1. ledna do 31. prosince 2016 rozrostl o dalších deset památek – dvě z Chrudimska, jednu z Pardubicka, čtyři ze Svitavska a tři z Ústeckoorlicka. Všem se budeme blíže věnovat v naší příští zprávě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva