Národní technické muzeum: Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte

04.12.2019 22:48

Výstava Národního technického muzea „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“ připomíná 90 let činnosti našeho nejvýznamnějšího motocyklového výrobce, který výrazně ovlivnil daný obor i ve světovém měřítku. Vystaveno je zde na pět desítek motocyklů, automobil, trofeje ze závodů či jezdecké výstroje, a to převážně ze soukromých, veřejnosti jinak nepřístupných, sbírek.

Národní technické muzeum: Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte
Foto: Národní technické muzeum
Popisek: Národní technické muzeum

Autor výstavy Arnošt Nezmeškal, ředitel Muzea dopravy NTM, upřesnil: „Na výstavě jsou představeny především dosud nevystavované či málo známé artefakty spojené se značkou Jawa, doplněné výběrově o adekvátní výrobky cizí, které buď ovlivnily náš domácí vývoj, nebo naopak vznikly jako reakce na něj. Se značkou Jawa spojila své osudy celá řada výjimečných osobností, některé z nich jsou zde rovněž připomenuty.“

Generální ředitel NTM Karel Ksandr uvedl: „Velice mě těší, že v Národním technickém muzeu otevíráme velkou výstavu věnovanou hvězdě československého průmyslu, firmě Jawa. Za 90 let své existence vyrobila firma Jawa na 3 miliony motocyklů a stala se jednou z mála našich firem, jejíž výrobky se staly známými po celém světě.“

Mezi mimořádné vystavené předměty lze zařadit například silniční závodní motocykl Jawa 350 typ 673, se kterým jezdil náš nejúspěšnější motocyklový závodník František Šťastný. Zcela ojedinělý je rovněž vystavený soubor vývojových prototypů motocyklů Jawa představující motocykly od počátku 30. let až do let 90. Vystaveny jsou například motocykly z tajného válečného vývoje nebo prototypy strojů tzv. Unifikované řady z první poloviny 60. let.

Výstava potrvá od 27. listopadu 2019 do 30. srpna 2020.

Výstava Fenomén Jawa – Transfer a recepce nových technologií ve výrobě motocyklů na příkladu značky Jawa vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR v rámci projektu NAKI II České století motorismu (DG18P02OVV051), který v letech 2018–2022 realizují Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, Národní technické muzeum a Technické muzeum v Brně.

Současně s výstavou „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“ je nově otevřena také výstava „Václav Kasík – kola, sny a realita“, první retrospektivní výstava k 90. výročí narození a 15. výročí úmrtí pozoruhodného, ale nepříliš známého výtvarníka a designéra Václava Kasíka (1929-2004). Kromě unikátních designérských studií automobilů Škoda a Tatra z šedesátých let budou ve výstavě představeny např. dva prototypy motocyklů ČZ, vyvíjené ve spolupráci s vynikajícím konstruktérem Františkem Pudilem.

Výstava se koná v Malé galerii expozice Architektura, stavitelství a design.

Výstava potrvá od 27. listopadu 2019 do 31. května 2020.

Výstava je součástí projektu „Designéři v českých zemích a československý strojírenský, financovaného z programu NAKI II Ministerstva kultury ČR. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Bezpečnostní rada státu se zabývala vnitřní bezpečností i prognózou možných rizik

13:21 Úřad vlády: Bezpečnostní rada státu se zabývala vnitřní bezpečností i prognózou možných rizik

V pondělí 22. dubna 2024 se ve Strakově akademii uskutečnilo zasedání Bezpečnostní rady státu. Mezi …