Nejnovější studie Allianz popisuje život vdovy. V samotě a v chudobě?

03.12.2013 12:18 | Zprávy

Podle nejnovější demografické studie Allianz zůstávají ženy ve stáří samy, protože se dožívají vyššího věku než jejich většinou starší manželé. Až 61 procent žen přiznalo, že smrt manžela pro ně znamenala také finanční problémy. Řešením je větší zájem žen o vlastní finance a doplňkový zdroj příjmů na stáří, jako jsou penzijní připojištění, či životní pojištění.

Nejnovější studie Allianz popisuje život vdovy. V samotě a v chudobě?
Foto: Allianz
Popisek: Allianz

Jaroslava oslavila svoji šedesátku ještě ve svém domě ve východních Čechách, ve kterém spolu s manželem prožila posledních 20 let, polovinu trvání doby jejich manželství. Nové bydlení si postavili na důchod ještě v době, kdy byli ekonomicky aktivní a neváhali se zadlužit. Další narozeniny v něm však již neoslaví.

Její manžel zemřel před pár měsíci ve věku 72 let a Jaroslava tak zůstala vdovou odkázanou sama na sebe. Jelikož se o finance vždy staral muž, sama nebyla schopna doplatit hypotéku na dům a pro narůstající dluhy jej musela prodat. Sen o poklidném stáří v domku se zahrádkou se rychle rozplynul.

Bohužel, Jaroslava není jedinou ženou, která po smrti manžela zůstala chudá a sama. Podle expertů na demografii ze skupiny Allianz, starší ženy čelí větší míře rizika chudoby až v 27 z 34 zemí OECD - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. V těchto zemích se v chudobě ocitlo téměř 15 procent žen a pouze 11 procent mužů.

Studie skupiny Allianz ukazuje, že změna statusu z vdané na rozvedenou, vdovu, nebo jinak osamocenou ženu je jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují míru chudoby slabšího pohlaví, zejména pak ve starším věku. Nejčastěji se tento status mění právě při smrti manžela, když se z manželky stává vdova. Ale proč se tento problém týká hlavně žen? "Odpověď je třeba hledat ve dvou důvodech. Prvním z nich je skutečnost, že ženy žijí déle
a druhým je kulturní faktor, který způsobuje, že muži si obvykle berou mladší ženy," vysvětluje Alicia Munnell, ředitelka centra pro důchody Allianz.

V ekonomicky vyspělých zemích dosahují ženy průměrného věku 80,42 let, zatímco muži se dožívají jen 73,41 let. Rozdíly jsou citelné i ve věku při vstupu do manželství, protože muži se obecně žení starší. Ve Francii a Velké Británii je tento rozdíl 1,8 roku, v Německu 2,7 roku a v Itálii je průměrný věk mužů vstupujících do manželství dokonce vyšší o 3,3 roku než u žen. "Výsledkem je větší počet vdov než vdovců, které často prožijí poslední část svého života osamocené bez manžela a následně i bez peněz," konstatuje Munnel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Věříte Zelenskymu?

Je nebo není podle vás pravda, že některé české firmy dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní? Mě na tom zaráží, že pro svá tvrzení nepředložil žádný důkaz a jestli má pravdu, jak to, že on to ví a politici této země ne? A taky, jestli je to pravda, co bude dál? Hrozí něco daným firmám? Ještě by mě za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČPZP: Většina smluv o cestovním pojištění je uzavírána levněji online, na pobočku zamíří jen každý pátý cestovatel

11:15 ČPZP: Většina smluv o cestovním pojištění je uzavírána levněji online, na pobočku zamíří jen každý pátý cestovatel

Počet lidí, kteří si před cestou do zahraničí sjednají pojistnou smlouvu prostřednictvím internetový…