Nejvyšší kontrolní úřad: Ministerstvo kultury rozdělovalo peníze na opravy památek netransparentně a bez koncepce

22.08.2016 15:10 | Zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil poskytování, čerpání a použití peněz, které Ministerstvo kultury (MK) rozděluje na rekonstrukce, modernizace a údržbu kulturních památek a státních hradů a zámků. Ministerstvo poskytuje peníze na tyto investice ze dvou programů státního rozpočtu. Kontroloři prověřili celkem čtyři z jejich podprogramů, z nichž ministerstvo v letech 2008 až 2015 podpořilo 559 akcí za 5,2 miliardy korun. Podle kontrolorů ministerstvo nerozhodovalo o výběru akcí, které podpoří, na základě svých priorit a řídilo se především požadavky příspěvkových organizací. Výběr akcí byl netransparentní. Bodový systém pro hodnocení žádostí o dotace byl formální, a proto umožňoval subjektivní posuzování žádostí. MK programy navíc stále prodlužovalo, aniž by vyhodnotilo jejich přínos.

Nejvyšší kontrolní úřad: Ministerstvo kultury rozdělovalo peníze na opravy památek netransparentně a bez koncepce
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

U jednoho z programů podle kontrolorů MK nestanovilo jasná pravidla, podle kterých se mají akce žádající o dotaci vybírat. Pořadí akcí k financování se neřídilo přidělenými body. V některých případech měly akce neoficiálně přislíbenou dotaci ještě předtím, než žádost prošla hodnocením. Podle kontrolorů je tak systém hodnocení žádostí o dotaci netransparentní. Ministerstvo navíc nestanovilo předem, jaké náklady se z dotací mohou zaplatit, a o jejich proplacení tak rozhodovalo operativně. Nestanovilo také maximální výši podpory, kterou mohou příspěvkové organizace získat. Neurčilo ani případnou výši zdrojů, kterými by se mohly příspěvkové organizace na dotované akci podílet.

Kontroloři také prověřili 14 akcí za více než 820 milionů korun u pěti příjemců dotací. U 11 ze 14 akcí se prodloužil termín jejich dokončení, a to v průměru téměř o tři roky. Za průtahy obvykle stály prodlevy v zadávacích řízeních, rozdíly mezi skutečným a předpokládaným stavebně technickým stavem budov a nezbytnost provést na místě archeologické či restaurátorské průzkumy. Rekordní zpoždění mezi kontrolovanými akcemi nabrala generální oprava fasád Národního divadla, která se oproti původně plánovanému datu dokončení zdržela o 7 let. Navyšovaly se i celkové náklady – a to u 10 ze 14 kontrolovaných akcí. V průměru náklady vzrostly o desetinu, ale například u rekonstrukce Špitálu Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích stouply o 46 %. Vážnější pochybení kontroloři našli u Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které při rekonstrukci a nástavbě provozní budovy porušilo rozpočtovou kázeň ve výši 250 800 korun. Uhradilo totiž stavební práce z peněz určených na přípravu akce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků, jakmile to bude možné

16:08 Úřad vlády: Vláda udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala se ve středu 7. května 2025 setkal ve Strakově akademii s ministrem obchodu, prům…