Nejvyšší kontrolní úřad: Peněžní prostředky státu a EU na propagaci zemědělských produktů a potravin

27.06.2022 15:13 | Tisková zpráva

Výsledky kontroly NKÚ č. 21/15

Nejvyšší kontrolní úřad: Peněžní prostředky státu a EU na propagaci zemědělských produktů a potravin
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Dotace na propagaci zemědělských produktů: příjemce ignoroval vysoutěženou cenu, další vybíral firmy bez zadávacího řízení 

Anketa

Je zákrok Fialovy vlády proti cenám energií dostatečný?

0%
98%
hlasovalo: 25851 lidí

NKÚ prověřil peníze státu a Evropské unie určené na propagaci zemědělských produktů a potravin v letech 2016 až 2020 v celkové hodnotě 1,4 miliardy korun. Kontrolováno bylo Ministerstvo zemědělství (MZe), Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) a vybraní příjemci dotací, mj. Agrární komora ČR a Potravinářská komora ČR. Závažné chyby nalezli kontroloři v propagačních programech spolufinancovaných EU, na které šlo z evropských dotací 268 milionů korun. Nedostatky se týkaly hlavně zadávání veřejných zakázek, ve kterých příjemci vybrali dodavatele bez výběrového řízení nebo uzavřeli smlouvu na vyšší než vysoutěženou cenu. MZe pak chybovalo v tom, jak rozdělovalo dotace určené nestátním neziskovým organizacím. Systém hodnocení žádostí o dotace byl netransparentní, resort také nedefinoval podmínky pro výběr dodavatelů či nevymezil limity pro způsobilé výdaje.

Agrární komora vybrala dodavatele služeb pro tříletý program na podporu spotřeby mléka a mléčných výrobků „Bílé plus“ v hodnotě 11 milionů korun bez otevřené soutěže, přestože vypsat zakázku byla její povinnost. Namísto toho přímo oslovila tři agentury. Kromě toho SZIF, který byl odpovědný za administraci programu, toto pochybení nezjistil. Potravinářská komora ČR v programu „Kvalita z Evropy – chutě s příběhem“ sice veřejnou zakázku vypsala, avšak uzavřela s vítězem smlouvu, která o 10,8 milionu korun překročila nabídku, s níž uchazeč otevřenou soutěž vyhrál. Vysoutěžená cena přitom měla být nepřekročitelná, jak vyplývá ze zadávací dokumentace.

Ministerstvo zemědělství u dotací nestátním neziskovým organizacím nastavilo v letech 2016 a 2017 netransparentní systém hodnocení žádostí o dotace, nedefinovalo podrobnější podmínky pro výběr dodavatelů a nevymezilo limity pro určité typy způsobilých výdajů, které mohli žadatelé v rámci dotace uplatnit k proplacení. Tuto praxi významně změnilo až v roce 2018 na základě doporučení NKÚ z předcházející kontroly z roku 2015.

MZe také nedostatečně vyhodnocovalo přínosy národních dotací pro nestátní neziskové organizace. Nepožadovalo rovněž, aby příjemci dotací při závěrečném vyúčtování předkládali i relevantní doklady. Bez nich však nelze ověřit, zda příjemce dodržel podmínky pro čerpání dotace, zejména, zda výdaje příjemců souvisely s projektem. Na dotacích nestátním neziskovým organizacím resort v kontrolovaných letech rozdělil 124 milionů korun.

Při kontrole marketingové podpory značek kvality KLASA, Regionální potravina a BIO se ukázalo, že SZIF i MZe zareagovaly na doporučení NKÚ ze závěrů kontroly z roku 2013. Přijaly nápravná opatření, kterými předešly opakování tehdejších závažných problémů. Z rozpočtu ČR šla v letech 2016 až 2020 na tuto podporu částka přesahující jednu miliardu korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Lázně loni přivítaly téměř milion hostů, letošní sezóna se právě rozjíždí

22:08 CzechTourism: Lázně loni přivítaly téměř milion hostů, letošní sezóna se právě rozjíždí

Celkem 926 tis. hostů loni zamířilo do některého z tuzemských lázeňských ubytovacích zařízení (LUZ).…