Nejvyšší soud konstatuje, že uvedenou problematiku pečlivě sleduje a zároveň potvrzuje, že závazek obviněného zdržet se řízení motorových vozidel, nebo jiný obdobný závazek zdržet se určité činnosti podle § 307 odst. 2 písm. a) zákona č. 141/1961 Sb., trestního řádu, ve znění pozdějších předpisů, má trvat zásadně po celou zkušební dobu stanovenou podle § 307 odst. 3 trestního řádu, protože ani při kratším závazku obviněného zákon nedovoluje před uplynutím zkušební doby vrátit řidičské oprávnění (§ 102 odst. 1, 2 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů). Této skutečnosti by si měli být vědomi i soudci a státní zástupci při stanovení délky zkušební doby podmíněného zastavení trestního stíhání, která může být v rozmezí od 6 měsíců až do 5 let.
V medializované „kauze“ např. internetový server Aktualne.cz dne 17. 5. 2016 uvedl: Špičky české justice přiměl případ fotbalového reprezentanta Davida Limberského k tomu, aby začaly řešit nedostatek v silničním zákoně. Limberský se poté, co způsobil nehodu, zaručil, že nebude rok řídit. Přesto ale hrozilo, že o řidičský průkaz přijde na čtyři roky. Právě na tolik let mu státní zástupce původně stanovil zkušební dobu, během níž se nesměl provinit. Zlom nastal až poté, co Limberského obhájce uspěl se stížností. Reprezentant "papíry" dostane zpět podstatně dříve.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva