Novináři si vyzkoušeli, jak je důležité dodržovat při jízdě zásady bezpečnosti

27.10.2017 12:20

Novináři z celostátních médií se sjeli začátkem října do Mostu. Společnost AUTODROM MOST ve spolupráci s Ústředním automotoklubem České republiky (ÚAMK) pro ně přichystala zážitkový program na výcvikových plochách polygonu zaměřený na bezpečnost silničního provozu a přípravu automobilu na zimní období. Skládal se z teorie a praktické části pod dohledem zkušeného instruktora autodromu.

Novináři si vyzkoušeli, jak je důležité dodržovat při jízdě zásady bezpečnosti
Foto: Autodrom Most
Popisek: Novináři z celostátních médií na Autodromu Most

Novináři se dozvěděli, jak co nejlépe připravit automobil na zimu, kdy a kde jsou povinné zimní pneumatiky, jak je správně vybrat a načasovat jejich přezutí a jaké nástrahy čekají na řidiče letošní zimu v zahraničí. Seznámili se také s výsledky testů zimních a celoročních pneumatik.

V praktické části si pak pod dohledem odborníků vyzkoušeli řízení vozu se simulovanou oční vadou při průjezdu slalomem z kuželů. Na kluzné ploše pak za volantem zažili rozdíly v chování auta s obutými novými zimními pneumatikami či kombinací starých a nových pneumatik. Závěrem se přesvědčili, co se děje v kabině vozu při krizovém brzdění s dobře a špatně umístěným nákladem z rychlosti 90 kilometrů v hodině. Své zkušenosti mohli přímo na místě konzultovat s expertem na pasivní bezpečnost certifikační společnosti TÜV SÜD Martinem Škopkem a lékařkou z pražské oční kliniky DuoVize Kateřinou Pulchartovou.

„Po zkušenosti, kdy jsem dostal pekelný smyk, jsem moc rád, že si mohu vyzkoušet zvládání extrémních situací na uzavřených cvičných plochách. Každý by měl mít tuto možnost. Když se vám to stane v běžném provozu na silnici, a nejste na to alespoň trochu připraveni, neuděláte s autem vůbec nic,“ okomentoval své pocity absolventa kurzu bezpečné jízdy redaktor České televize Richard Samko.

Překvapení netajil ani po jízdě s brýlemi, jež simulují oční vadu. „Jel jsem pomalu. Na dálku jsem téměř neviděl, pouze nějakou změť oranžových kuželů. Každý řidič by si měl připustit, že některým typem oční vady může trpět. Měli bychom proto každý podstoupit vyšetření u odborného lékaře,“ nabádá řidiče Samko.

Jeho slova potvrdila Kateřina Pulchartová. „Vzhledem k tomu, že některé optické vady se vyvíjejí postupně, řidiči si vůbec neuvědomí, že vidí hůř. Je proto důležité, aby se alespoň jednou za rok nechali vyšetřit. Také se často stává, že si zapomenou brýle doma. Přesto si za volant sednou a řeknou si: to dojedu, to zvládnu. I za tu chvíli ale mohou způsobit dopravní nehodu.“

Vedoucí zkušební laboratoře pasivní bezpečnosti TÜV SÜD Martin Škopek novinářům vysvětlil, jak nebezpečné může být převážení těžkých věcí, například sudu plného piva. „To je přesně ten model, kdy vám zadní sedadla sud neudrží a nastává opravdu velké riziko, že celý proletí až do prostoru pro cestující. Máme-li sud o váze 60 kilogramů, a vůz narazí do překážky v padesátikilometrové rychlosti, musíme počítat s třicetinásobným přetížením. Sud tak při nárazu váží až 1,8 tuny,“ uvedl.

Mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka připomněl, že s blížící se zimou je nutné dovybavit vůz. „Ještě je brzy na doplnění výbavy o sněhové řetězy, nicméně rozhodně je na místě zkontrolovat, zvláště pokud během zimy zamíříte do hor, zda máte zimní plášť také na rezervě. Za situace, že propíchnete v zasněžené krajině plášť, pokračovat dál s jednou letní pneumatikou je přinejmenším risk,“ vysvětlil.

Upozornil, že v autě by neměla chybět ani nemrznoucí směs do ostřikovače, škrabka na okno, vhodný hadřík nebo jelenice pro otření čelního okna zevnitř, případně i tažné lano nebo dobíjecí kabely, jimiž si lze při vybité baterii pomoci. „A myslete i na rukavice, smetáček na dlouhé násadě, rozmrazovací sprej. Zkrátka zima si žádá své a musíme být na ní vybaveni dříve, než skutečně přijde,“ doplnil.

Odkazy na reportáže ze zážitkového programu ZDE a ZDE.

Akciová společnost AUTODROM MOST provozuje stejnojmenný závodní okruh. Budoval se v letech 1978 až 1983 v místě bývalého povrchového hnědouhelného dolu Vrbenský. Nápad na stavbu autodromu sice vznikl v souvislosti s automobilovými a motocyklovými závody, hned od počátku se ovšem počítalo s jeho využitím i pro jiné účely. Autodrom tak brzy ožil také testováním závodních i nově vyvíjených vozů, výcvikem řidičů speciálních vozidel sanitních, hasičských nebo policejních, závodnickými školami či kurzy bezpečné jízdy. Tuto úlohu převzal později polygon, vybudovaný v areálu závodního okruhu v roce 2005. Stále je největším a nejkomplexnějším zařízením svého druhu v České republice. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízí na ploše 13 hektarů jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel veškerých tonáží.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

19:15 Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

Protože se k našemu rozhodnutí uspořádat veřejnou sbírku na restaurování Památníku dětských obětí vá…