Nový expresní vlak nabízí přímé spojení Prahy a atraktivní části Šumavy

6. 5. 2017 19:37

Přímé spojení z Prahy na Šumavu nabídly od 5. května České dráhy. Vlak pojede z hlavního města až do Nového Údolí. Národní dopravce se tím vrací ke spojům, které měl v nabídce do roku 2010. Expresní vlak František Seidel zajistí spojení do turisticky atraktivní části Šumavy a navazující autobusové spojení do Pasova.

Nový expresní vlak nabízí přímé spojení Prahy a atraktivní části Šumavy
Foto: red
Popisek: ČD - logo

„Jsem velmi rád, že díky prodloužení expresu až do Nového Údolí bude fungovat spojení s bavorskou stranou. Zastávka Nové Údolí bezprostředně u hranice poblíž Haidmühle se tak stane od května místem průchodného železničního a autobusového spojení mezi Prahou a Pasovem,“ uvedl Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah a dodal: „Na expresy budou navíc navazovat i linky ČD Šumava BUSů, takže si cestující můžou naplánovat cestu z Prahy a navštívit třeba barokní Holašovice zapsané na seznamu UNESCO nebo vyjet lanovkou na horu Kleť.“

Přímé spojení na Šumavu je prodloužením expresního vlaku Ex 531 / 532 Josef Seidel. Ten vyjíždí v 8:02 z Prahy hl.n., do Českých Budějovic přijíždí v 10:02 a do Českého Krumlova, kde dosud končil,  v 10:50. Odtud bude vlak nově pokračovat až do Nového Údolí jako rychlík vyšší kvality (Rx) pojmenovaný po synovi Josefa Seidla Františkovi. Příjezd do Nového Údolí bude ve 12:16. Zpět z Nového Údolí vlak odjede ve 12:35, do Českého Krumlova přijede ve 14:00, do Českých Budějovic v 15:42 a do Prahy hl.n. v 16:57. Přímé expresy budou v době od 6. května do 4. června jezdit v sobotu a v neděli, v letní sezóně od 10. června do 17. září denně a od 23. září do 29. října opět v sobotu a v neděli.

Od prosince 2016 se výrazně změnilo spojení Prahy, Tábora a Českých Budějovic. Ministerstvo dopravy objednalo vedle tradičních rychlíků také devět párů expresních vlaků, které nabízejí historicky nejrychlejší spojení jihočeské metropole s hlavním městem. Doby jízdy mezi Prahou a Českými Budějovicemi se zkrátily na 1 hodinu 58 minut směrem na jih republiky, a na 2 hodiny a 4 minuty směrem do hlavního města. Spoje jsou rozložené do celého dne s tím, že v ranní špičce do Prahy a v odpolední špičce z Prahy jedou ve zkráceném intervalu 1 hodina. Čtyři páry expresů pokračují do Lince a jeden pár do Českého Krumlova, nyní tedy až do Nového Údolí.

Expresy nabízejí komfortní vozy a další doplňkové služby, například občerstvení formou roznášky, tzv. minibar. V jeho nabídce jsou teplé nápoje jako káva a čaj v ceně od 10 Kč, chlazené nápoje jako voda a slazené nápoje od 12 Kč, pivo od 25 Kč a drobné občerstvení jako jsou např. oplatky Horalky od 10 Kč nebo sladké a slané pečivo. Cestující v  1. třídě mají navíc bonusovou službu, která zahrnuje půllitrovou láhev vody a denní tisk.

Spoje Praha – České Budějovice patří k vyhledávaným také mezi cykloturisty. Proto České dráhy do vybraných vlaků zařadí speciální vůz pro uložení jízdních kol formou úschovy během přepravy. Od 1. května národní dopravce nabízí novou celodenní síťovou jízdenku pro přepravu jízdního kola v ceně 99 Kč. Tato jízdenka vhodně doplňuje stávající nabídku pro přepravu kol.

Komerční tisková zpráva

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zástupci ministerstva obrany připomněli listopadové události na pietních aktech

22:30 Zástupci ministerstva obrany připomněli listopadové události na pietních aktech

Historické události, které se uskutečnily 17. listopadu 1939 a následně i v roce 1989, si dnes na řa…