„Informátor, udavač, donašeč zní velmi špatně a v českých podmínkách jsme na jednání tohoto typu historicky obzvlášť citliví. Současně je to ale velké téma, protože organizace jako například Transparency International oprávněně podporují možnost jednotlivce vystoupit proti podvodům a nespravedlnosti ve veřejném sektoru i privátních firmách. Často může jít vlastně o volání o pomoc, snahu o nápravu a odvahu čelit nepravostem, jak to známe třeba z filmu Erin Brockovich, kdy šlo o zdraví a životy lidí v blízkosti jedovaté výroby,“ vysvětluje Petra Gříbková ze společnosti ATLAS Consulting, která se zabývá právními informačními systémy a organizuje zmíněné setkání odborníků pod názvem „Právní prostor 2015“.
Podle P. Gříbkové je nutné, aby se vyjasnily hranice pro whistleblowing (volně přeloženo je to varovné hvízdání) a aby existoval i systém právní ochrany oznamovatelů. V České republice není speciální zákon, ale lidé jsou pod ochranou obecných právních předpisů a pracovního práva. „Otázkou je, zda je to dostatečné a zda podle toho také všichni jednáme,“ míní P. Gříbková.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva