Ombudsman podporuje ministerstvo ve snaze o posílení právní ochrany ovzduší

07.08.2023 13:07 | Tisková zpráva

Veřejný ochránce práv ocenil snahu Ministerstva životního prostředí posílit v novele zákona o ochraně ovzduší ochranu životního prostředí. Návrh počítá mimo jiné se širším zapojením veřejnosti do povolovacích procesů problematických zdrojů znečištění ovzduší. Ombudsman se ale zároveň obává o další osud novely. Navrhované změny se totiž nelíbí některým organizacím a institucím. Ty se v připomínkách postavily proti.

Ombudsman podporuje ministerstvo ve snaze o posílení právní ochrany ovzduší
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

„Ochrana životního prostředí je důležitou úlohou státu. Dobrá kvalita ovzduší a snižování zdravotních rizik spojených se znečištěným ovzduším patří mezi programové priority vlády,“ připomněl ombudsman Stanislav Křeček. Proto přivítal i snahu Ministerstva životního prostředí uvést tyto závazky do praxe. „Jsem rád, že díky aktuálnímu návrhu ministerstva by mohly organizace zaměřené na ochranu životního prostředí nebo veřejného zdraví hájit tyto zájmy ve více případech možného ohrožení kvality ovzduší než dosud,“ vyjádřil ombudsman svou podporu návrhu ministerstva.

Opačný názor má například Ministerstvo průmyslu a obchodu, Hospodářská komora nebo některé další zájmové organizace. Obávají se nárůstu administrativy i prodlužování správních řízení. Poznatky veřejného ochránce práv ale ukazují spíše na přínosy aktivního zapojení veřejnosti do řízení. „Subjekty zabývající se ochranou životního prostředí mohou úřady seznámit s cennými informacemi a zároveň je upozornit na případná rizika spojená s projednávanými záměry. Tím zpravidla přispějí k přijetí řešení, které je v konečném důsledku pro životní prostředí šetrnější,“ zopakoval ombudsman své dlouhodobé zkušenosti.

Nyní je na Ministerstvu životního prostředí jak se k protichůdným stanoviskům postaví. Veřejný ochránce práv věří, že ministerstvo svůj návrh uhájí. „Osud novely zákona o ochraně ovzduší sleduji s obavami. Ale spoléhám, že Ministerstvo životního prostředí dokáže tlakům proti širšímu zapojení veřejnosti odolat,“ uzavřel ombudsman.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

O Vrběticích máte jasno

Paní Pekarová Adamová, případ byl odložen, tj. že se nepodařilo získat důkazy o spáchání tr. činu. A pokud je to jinak, proč příslušné orgány nezahájily tr. stíhání, trestní stíhání v nepřítpmnosti, nebo žádaly vydání atd.O vině rozhoduje soud, nikoliv policie nebo BIS. mŮŽETE MI PROSÍM ODPOVĚDĚT.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká republika 20 let součástí Evropské unie. Co dělá ombudsman pro občany EU?

22:24 Česká republika 20 let součástí Evropské unie. Co dělá ombudsman pro občany EU?

Ombudsman pomáhá občanům EU, ať už jsou znevýhodnění v práci, když žádají o rodičovský příspěvek neb…