„Tuto systémovou změnu exekučního vymáhání pohledávek shodně považujeme za zcela nežádoucí, neboť by vedla ke snížení efektivity vymáhání pohledávek, zvýšení cen řady produktů a služeb a měla negativní dopady do veřejných rozpočtů,“ prezentuje společný názor výše uvedených uskupení Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů a doplňuje: „Odmítáme také argument podporovatelů současných poslaneckých a senátních návrhů, že by exekutorská teritorialita mohla být řešením excesů, ke kterým v ojedinělých případech při výkonu rozhodnutí dochází.“ Zvažovaná změna je podle nich jen dalším populistickým krokem „jak zatočit s exekutory“. Svou roli v ní podle některých z nich může hrát také pragmatický zájem exekutorů získat ve spojení s obligatorními zálohami a garantovaným nápadem exekucí stabilní příjem na úkor věřitelů.
Spolupráci výše uvedených organizací v této otázce odstartoval kulatý stůl na téma Mají se věřitelé obávat zavedení principu teritoriality exekutorů, který iniciovala Česká asociace věřitelů. „Rozhodli jsme se v otázce exekutorské teritoriality oslovit významné oborové asociace, svazy a další uskupení, protože jsme v dosavadní diskuzi tohoto tématu postrádali hlas odborníků zastupujících specifické skupiny věřitelů, kterých se tato změna velmi zásadně dotýká,“ uvádí Pavel Staněk, který je zároveň pověřen tlumočit společné stanovisko pracovní skupině ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny k postavení exekutorů a exekučnímu řádu. Na podzim 2014 pak organizace plánují uspořádání společného semináře na dané téma na půdě Parlamentu ČR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva