POÚRAZOVÁ PÉČE: České řidiče nejvíc děsí ostatní motoristé

06.11.2017 9:00

Denně nebo téměř denně v České republice řídí 63 % z celkem 6,7 milionů registrovaných držitelů řidičského oprávnění. Podle průzkumu, který nechal zpracovat projekt Poúrazová péče, má 14 % řidičů a řidiček před každou jízdou obavy z možné nehody. Patnáct procent z nich si naopak takovou možnost vůbec nepřipouští.

POÚRAZOVÁ PÉČE: České řidiče nejvíc děsí ostatní motoristé
Foto: Shutterstock
Popisek: Invalidní vozík a to, že by nemohli chodit, napadlo jako první myšlenka celkem osm procent účastníků průzkumu.

Nejčastějším důvodem k obavám z nehody není nepříznivé počasí, tedy silný déšť, námraza nebo sníh na silnici (58 %), ale obava z jiných řidičů, například agresivních nebo nezkušených. Ta vyvolává černé myšlenky u 80 % dotázaných.

Z průzkumu dále vyplynulo, že motoristů, kteří o možném tragickém konci své cesty uvažují „poměrně často“, je 44 %. Zároveň ale 29 % řidiček a řidičů nikdy nenapadlo, že by jim vážné zranění při autonehodě mohlo změnit život.

Pokud přemýšleli o tom, v jaké oblasti jim vážné zranění může převrátit život naruby, každého pátého jako první napadly trvalé následky, invalidita nebo že budou odkázáni na vozík. Rodina, děti a vztahy se vybavily jako první devatenácti procentům Čechů. Dalších šest procent jako první napadlo finanční zajištění, zabezpečení či zaopatření rodiny, dětí a partnerů.

Nejčastěji lidé vnímají jako vážné zranění při autohavárii to s trvalými nebo viditelnými následky (81 %), pro 74 % jde o „zranění s dlouhodobým pobytem v nemocnici“ a 59 % za takové považuje „zranění vyžadující doživotní rehabilitaci“.

JAK MŮŽE NEHODA ZMĚNIT ŽIVOT?

Ti účastníci průzkumu, kteří přemýšleli nad tím, zda a jak by jim vážná autonehoda a zranění mohly změnit život, měli možnost uvést, co prvního by je v takovém případě napadlo. Každý pátý respondent (20,5 %) uvedl trvalé následky, invaliditu nebo vozík. Invalidní vozík a to, že by nemohli chodit, napadlo jako první myšlenka celkem osm procent účastníků průzkumu.

Rodina, děti a vztahy (bez finančních souvislostí) se vybavily jako první devatenácti procentům Čechů. Dalších šest procent jako první napadlo zajištění, zabezpečení či zaopatření rodiny, dětí a partnerů ve finanční rovině. Při sečtení obou skupin odpovědí lze tedy konstatovat, že čtvrtině Čechů se jako první při úvahách, jak by jim vážné zranění mohlo změnit život, vybaví rodina a děti.

Zraněním vynucenou změnu životního stylu, si uvědomuje 12 procent respondentů. Téměř polovinu z nich jako první napadly otázky: „Co bude dál? Jaký bude můj další život?“ Problémy v práci byly první myšlenkou pro 8,5 procenta účastníků průzkumu. Komplikace s financemi se jako první vybavily šesti procentům lidí, pojištění 5,5 procentům.

Nesoběstačnost či to, že budou odkázáni na pomoc druhých, byla první myšlenka pěti procent lidí, o půl procenta méně si připustilo možnost své smrti nebo někoho jiného. Šest procent lidí si možnost, že by se jim něco mohlo stát, vůbec nepřipouští nebo je nic nenapadlo či nevěděli, jak odpovědět.

Co se lidem vybaví při představě nehody (reakce respondentů průzkumu):

  • Představila jsem si život na vozíčku.
  • Co nahradí výpadek příjmů? Co bude s rodinou?
  • Že jeden malý okamžik může změnit absolutně celý život a obrátit ho naruby.
  • Že bych nemohla jít druhý den do práce.
  • Pojistit se, abych zajistil rodinu.
  • Že je lepší na to nemyslet.

CO NEJVYŠŠÍ ŠANCE NA NÁVRAT

Projekt Poúrazová péče vzniká od začátku roku 2017. Vedle pražské kliniky Malvazinky a kladrubského ústavu se do něj zapojila i další zdravotnická zařízení a partneři: Léčebné lázně Jáchymov, Sanatoria Klimkovice, Psychiatrická nemocnice Bohnice, Asklepion a pojišťovna Generali.

„Rekonvalescence je zásadně důležitá, aby lidé měli co nejvyšší šanci vrátit se zpět do normálního života. Proto jsme se rozhodli kromě finančních prostředků poskytovat i naturální plnění – tedy lázeňské a rehabilitační služby, které skutečně pomohou s uzdravením,“ říká Lubomír Netolický, manažer pojištění poúrazové péče od Generali.

Webové stránky projektu www.pourazova-pece.cz byly spuštěny v září. „Najdete na nich podrobné informace o možnostech léčby i množství dalších zajímavostí,“ říká garant projektu Jan Povýšil - paralympijský medailista, mistr Evropy a vicemistr světa v plavání, který je od svých patnácti let po úrazu do značné míry závislý na vozíku.

Zároveň všechny, kteří zažili autonehodu a poprali se - anebo se ještě stále perou - s jejími následky, vybízí, aby se o své zážitky a zkušenosti podělili s ostatními. „Stačí napsat váš příběh a poslat jej na e-mailovou adresu info@pourazova-pece.cz,“ vyzývá. „Poslat můžete i video nebo fotografie. Důležité je, aby si ostatní uvědomili, že se to může stát i jim,“ uzavírá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Soustavu čtyř tůní vytvořili vodohospodáři na Opavsku

11:44 Lesy ČR: Soustavu čtyř tůní vytvořili vodohospodáři na Opavsku

Podmáčeného pozemku v lesích u obce Pustá Polom na Opavsku v Moravskoslezském kraji využili vodohosp…