Zatímco před rokem jste mohli koupit kilovou sklenici medu od včelaře zhruba za 100 korun, letos se ceny běžně pohybují kolem 130 až 150 korun. A někde ani za tuto cenu med nekoupíte. „V letošním roce museli včelaři na mnoha místech včely v létě krmit, namísto aby vytáčeli med,“ říká Bronislav Gruna, profesionální včelař z Petrovic u Moravského Krumlova. „Medu bylo málo a mnohým již zbývá jen několik sklenic pro vlastní rodinu,“ dodává.
Další pohromu pro včely i včelaře přinesli paraziti a nemoci. Již nyní hlásí včelaři z mnoha oblastí České republiky úhyny v řádech desítek procent. „Včely nehynou na samotné napadení kleštíkem včelím (varroózu), ale většinou na doprovodné a stále nebezpečnější virózy,“ vysvětluje Leopold Matela, včelař a místopředseda Pracovní společnosti nástavkových včelařů. Úhyny přímo souvisí s malou úrodou medu v letošním roce. Nedostatek snůšky způsobil podvýživu a nižší odolnost včelstev. Navíc podmínky pro život včel se v intenzivně obdělávané krajině zhoršují v důsledku používání záludných pesticidů. „Je mnoho vědeckých prací, které poukazují na škodlivost těchto látek na nejmladší včelí stádia, na včelí plod. Dospělé včely často nemají na výběr a krmí své mladší sestry pylem nasbíraným na chemicky ošetřených polích. Rodí se včely s oslabenou imunitou a méně odolné vůči nemocem. Český výzkum včelích nemocí je ve srovnání se zahraničím velmi opožděn. Včelaři v zahraničí mají navíc na výběr z více možností, čím a jak svá včelstva léčit.“ dodává Matela.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva