Program pro děti, speciální dětskou výstavu, expozici či mimořádné akce pořádá příležitostně prakticky každý objekt ve správě Národního památkového ústavu. Výjimkou však nejsou stálé dětské trasy, výklad upravený podle potřeb jednotlivých věkových skupin, kostýmovaní průvodci, pracovní listy či zapojení dětí do vyzkoušení si tradičních řemesel či do ochutnávek. „Děti jsou pro nás velice důležitou skupinou. Jedním z úkolů Národního památkového ústavu je zprostředkovat návštěvníkům historii a příběhy památek a obecněji napomoci veřejnosti vybudovat si k památkám a národnímu kulturnímu dědictví vztah. A začít u dětí je ideální. Proto se snažíme vycházet vstříc jejich zájmům a možnostem a připravit jim poučení zábavnou formou,“uvedla ke speciálním akcím pro děti Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.
Dětský prohlídkový okruh nabízejí od května do září například na hradě Buchlov. Děti během prohlídky projdou celkem 22 zastaveními, kostýmovaný průvodce ze svého výkladu vypustí téměř všechny letopočty, o to více přidá informací o životě na hradě a o legendách, které se k hradu vážou. K prohlídce děti dostanou průvodce, do kterého si mohou nalepit vstupenku nebo si zapsat své poznámky. V Mníšku pod Brdy se interaktivní program nazývá Královské radosti a starosti a děti se na něm dozví, proč a jak se stavěly hrady, jak na hradě lidé žili, jak se z chlapců stávali rytíři a co vše museli podstoupit.
Pro hloubavé povahy je připraven program Relikviář pro každého hradu a zámku Bečov, který děti pomocí modelu poučí o historii a napínavém osudu této vzácné zlatnické památky. Program Procházka minulostí zase hravým způsobem představuje těm nejmenším Bečov jako šlechtické sídlo a podobu života na něm. Při programech dětem kromě lektora pomáhají pracovní listy a pomůcky, díky nimž si mohou vyzkoušet, co se dozvěděly.
Pocity historických postav pak děti mohou zažít na vlastní kůži na zámku v Miloticích, kde kostým nenosí jen průvodce – šaty z doby baroka či 19. století si zde mohou půjčit i návštěvníci. Jiný druh autentického zážitku nabízí tradičně hrad Bezděz pod názvem Ve stínu májové noci. Hradní kaple nasvícená svíčkami a noční procházka hradem je pro školáky nezapomenutelným zážitkem. Novou interaktivní expozici o fenoménu pohraničního pašování na konci 19. století otvírá od května v prostorách bývalého hradního pivovaru hrad Velhartice.
Speciálně pro školy, které na konci školního roku vyjíždějí za poznáním do okolí, jsou připraveny programy určené větším dětským skupinám. Například zámek Veltrusy v květnu a červnu zahájí edukační činnost programem Rozdíly barokní zahrady a přírodně-krajinářského parku, určeným žákům druhých stupňů ZŠ jako doplněk výuky dějepisu a přírodopisu. V klášteře v Sázavě lze v tomto období zase vyrazit Po stopách svatého Prokopa a zámek Třeboň organizuje Návštěvu na dvoře posledních Rožmberků s ukázkami života dané doby, setkáním s tehdejšími typickými dobovými postavami, vysvětlením pojmů a zkouškou kostýmů. Celou sadu sportovně laděných programů nabízí hrad Šternberk; edukační programy Dobytí pevnosti Boyard, Rytířské dovednosti na hradě, Tajemný hrad Harryho Pottera nebo Velké dobrodružství Indiany Jonese jsou vlastně soutěžemi v hradních prostorách, při nichž školáci zdolávají připravené nástrahy, plní jednotlivé úkoly a vyzkouší si zručnost při plnění zkoušek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva