Patent je obchodní komodita, učí Úřad průmyslového vlastnictví studenty

19.05.2015 16:00

Češi v uplynulém roce přihlásili 910 domácích patentových přihlášek, jak vyplývá ze statistiky Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV). Většina těchto patentů se však dočká pouze domácí patentové ochrany.

Patent je obchodní komodita, učí Úřad průmyslového vlastnictví studenty
Foto: ÚPV
Popisek: Úřad průmyslového vlastnictví

Nová technická řešení tak jsou dána zahraničním subjektům zadarmo k dispozici a česká ekonomika přichází o miliardy ročně. Vhodná edukace může zvýšit znalost patentových strategií a komerčního potenciálu patentu. Téma duševního vlastnictví a jeho ochrany by mělo být zařazeno do českého systému vzdělávání, a to již od základních škol.

Prodej nových technických řešení není věc triviální a je podmíněn mnoha strategickými rozhodnutími. Vzdělávání na různých stupních škol by lépe připravilo budoucí výzkumníky a vývojáře na vytěžení maxima u inovací.

„V českém prostředí bohužel panuje trend, že získání domácího patentu je většinou finální krok a tato cenná obchodní komodita končí na výstavce úspěchů firmy či školy,“ říká Josef Kratochvíl, předseda Úřadu průmyslového vlastnictví. „Tímto krokem však technická řešení dostane k dispozici konkurence v zahraničí. Česká ekonomika kvůli tomu přichází o miliardy ročně. Klíčem k úspěchu je mezinárodní patentová přihláška podle smlouvy PCT a prodej licencí,“ dodává Kratochvíl.

Optimální začátek pro edukaci studentů v oblasti duševního vlastnictví a jeho ochrany je základní škola. Rámcový vzdělávací program MŠ pro základní školy dokonce vymezuje duševního vlastnictví jako jednu z oblastí, které by měl absolvent základní školy znát a ovládat. Zda tomu tak opravdu je, je věc druhá. Problémem bývá především nízká úroveň povědomí pedagogů o této problematice. 

Duševní vlastnictví je součástí osnov například na Základní škole Emy Destinnové v Praze. „V rámci vlastivědných předmětů máme zařazeny bloky o duševním vlastnictví, patentech, hmotném a nehmotném vlastnictví, především o autorském právu. Informace dostupné na internetu totiž studenti často považují za beztrestně kopírovatelné,“ říká učitelka a studijní poradkyně Eva Arazimová.

Úřad průmyslového vlastnictví nabízí řadu výukových materiálů jak pro učitele i studenty, od základních po vysoké školy. Pro malé všeználky jsou připraveny komiksy a kvízy, studenti vysokých škol pak mají možnost zvolit studijní publikace, nebo se zúčastnit kurzů, které nabízí většina českých vysokých škol. Na Karlově Univerzitě si studenti mohou zapsat předmět „Management vědy a inovací“, kde si osvojí znalost využití vědeckých výsledků v praxi. „Kurz je určen všem, kteří chtějí uplatnit své znalosti jako vedoucí vědeckého či inovačního projektu,“ popisuje Eugen Kvašňák, přednášející na 3. lékařské fakultě UK a odborný garant kurzu.

Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV)

Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) je orgánem státní správy České republiky na ochranu průmyslového vlastnictví, který plní funkci národního patentového a známkového úřadu. Navazuje na činnost Patentního úřadu založeného před 95 lety v Praze. ÚPV rozhoduje o poskytování ochrany na vynálezy, průmyslové vzory, užitné vzory, ochranné známky, zeměpisná označení a označení původu výrobků a vede příslušné rejstříky o těchto předmětech průmyslových práv. Získává, zpracovává a zpřístupňuje patentové informace, usiluje o zvyšování mezinárodní konkurenceschopnosti České republiky účinnou kampaní k rozšíření povědomí o významu a optimálních způsobech využívání systému průmyslově právní ochrany.

Od roku 1970 je Česká republika také členem Světové organizace duševního vlastnictví (World Intellectual Property Organization (WIPO). Je také členem Evropské patentové organizace (EPO) a smluvní stranou Úmluvy o udělování evropských patentů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Liberec: Za asistence zkušených chovatelů přišlo na svět mládě kondora královského z Olomouce

22:03 Zoo Liberec: Za asistence zkušených chovatelů přišlo na svět mládě kondora královského z Olomouce

Zoo Liberec slaví další chovatelský úspěch. Díky dlouholetým zkušenostem se libereckým odborníkům po…