Plénum Ústavního soudu rozhodlo o systému změn ve složení senátů od 1. 1. 2016

25. 12. 2015 18:09

Od počátku činnosti Ústavního soudu v roce 1993 bylo obsazení všech čtyř senátů Ústavního soudu po celou dobu výkonu mandátů jednotlivých soudců neměnné.

Plénum Ústavního soudu rozhodlo o systému změn ve složení senátů od 1. 1. 2016
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

 Složení senátů se tak měnilo toliko v důsledku zániku mandátu jednotlivých soudců Ústavního soudu. Dne 8. 12. 2015 přijalo plénum Ústavního soudu pod č. Org. 60/15 rozhodnutí o ustavení senátů, podle něhož dojde vždy ve dvouletých cyklech k přesunu čtyř soudců mezi jednotlivými senáty. Většina pléna Ústavního soudu se shodla na tom, že pravidelné změny v obsazení jednotlivých tříčlenných senátů by v budoucnu mohly podnítit širší názorovou pluralitu, představovaly by však přitom efektivní prostředek pro zachování jednoty judikatury Ústavního soudu a stejných procesních postupů všech senátů a vedly by ke vzájemnému odbornému obohacování jednotlivých soudců. Tento systém by měl zajistit trvalou a přitom pro účastníky řízení zcela předvídatelnou obměnu ve složení senátů Ústavního soudu. Konkrétní složení senátů v následujících letech zachycuje příloha k rozhodnutí pléna.

Na toto rozhodnutí navazuje nové rozhodnutí pléna č. Org. 61/15 o pravidlech rozdělení agendy. Nová pravidla vycházejí z toho, že soudci, který se přesouvá do nového senátu, zůstávají všechny dosud neukončené věci, které mu byly přiděleny jako soudci zpravodaji, přičemž o nich bude rozhodovat senát, do něhož se soudce přesunul.

O těchto změnách bude Ústavní soud do konce roku 2015 informovat účastníky řízení ve všech dosud neskončených věcech a současně počínaje 1. 1. 2016 bude zasílat nové znění tzv. akceptačních dopisů, v nichž bude stěžovatel o pravidelné obměně senátů rovněž informován.

Všechna výše uvedená rozhodnutí jsou nejen účastníkům řízení, ale i široké veřejnosti, dostupná zde:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MŽP: Vladimír F. Mana vystoupil na mezinárodní konferenci v Peru

20:04 MŽP: Vladimír F. Mana vystoupil na mezinárodní konferenci v Peru

Náměstek ministra životního prostředí Vladimír F. Mana se v peruánské Limě zúčastnil prvního ročníku…