Počet úrazů během zimních měsíců meziročně rapidně stoupá

13.11.2014 16:06

Podle meteorologů by měl sníh do Česka dorazit koncem listopadu. I když příznivci zimních sportů jistě jásají, se sněhem jsou spojeny nejen zimní radovánky, ale i řada vážných zranění. Jak se zachovat, dojde-li k úrazu na špatně uklizeném chodníku, mokré podlaze nebo v MHD?

Počet úrazů během zimních měsíců meziročně rapidně stoupá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vozidlo ambulance, ilustrační foto

Každým rokem stoupá počet případů, kdy si lidé na zledovatělém chodníku způsobí vážná zranění. Ze statistik tuzemské pojišťovny vyplývá, že meziročně počet těchto zranění vzroste více než o čtvrtinu. „Odpovědnost za škodu zapříčiněnou neschůdností chodníku se už v září 2009 přenesla přímo na vlastníka chodníku. Tím jsou ve většině případů města a obce. Ty by tedy měly na své náklady zajistit odklízení sněhu či posyp kluzkého chodníku. Některé obce jsou proto pro případ úrazů na neuklizeném chodníku pojištěny prostřednictvím pojištění odpovědnosti za škodu. Každý úraz ale automaticky neznamená nárok na odškodné,“ vysvětlil Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Pokud už k úrazu dojde, odškodnění může chodec vyžadovat přímo na obci, je-li vlastníkem komunikace. Pokud obec vinu neuzná, může se poškozený obrátit na soud. „Chodec musí svá tvrzení vždy podložit důkazy. Z nich by mělo být přinejmenším zřejmé, jaký zdravotní úraz se mu stal a v jakém rozsahu, na kterém konkrétním místě k úrazu došlo a jaký byl stav chodníku v době nehody. Poškozený by si proto měl zajistit například svědecké výpovědi kolemjdoucích nebo lékařskou zprávu,“ doporučil Jiří Hartmann.

Odpovědnost obce za schůdnost chodníku není bezbřehá. „Samotná skutečnost, že kluzký chodník nebyl v době nehody posypán, ještě nezaručuje vyplacení odškodnění. Například v případě, kdy se poškozený chodec snaží přejít daný chodník pokrytý náledím, přestože má možnost volby schůdnější cesty, nebude jeho nárok na náhradu škody uznán. Na náhradu nemá chodec nárok ani v případě, pokud neměl v době úrazu odpovídající zimní obuv,“ upozornil Jiří Hartmann.

Opačná situace nastane, spadne-li na chodce sníh ze střechy a zraní ho. V takovém případě je za jeho zranění zodpovědný vždy majitel nemovitosti. „Zamezení sesuvu sněhu a jeho pádu ze střechy domu na veřejně přístupná místa musí učinit vlastník nemovitosti. Jeho minimální povinností je alespoň na toto nebezpečí upozornit cedulí nebo ohraničením místa. Uvolnění zmrzlého sněhu ze střechy domu a následné zranění jiné osoby je porušením prevenční povinnosti vlastníka domu. Ten může být následně i trestně stíhán,“ upozornil Jiří Hartmann.

Nebezpečí na chodce číhá v zimě nejen venku, ale i uvnitř domů. Po roztátí nanošeného sněhu se totiž často z chodeb stává kluziště. „Za úraz způsobený na kluzké podlaze je odpovědný uživatel nemovitosti. Spoluodpovědný však může být i poškozený, pokud si nepočínal dostatečně obezřetně. Za určitých situací bude zcela odpovědný sám poškozený, pokud nedbal upozornění uživatele nemovitosti,“ vysvětlil Jiří Hartmann.

Riziko úrazu se během zimních měsíců zvyšuje i během cestování městskou hromadnou dopravou. „Za zranění, ke kterým dojde v dopravním prostředku hromadné dopravy je odpovědný daný dopravní podnik. Ten je odpovědný i za případné uklouznutí či pád cestujícího na schůdkách dopravního prostředku. Za dopravce odpovědného za škodu je zpravidla povinna plnit náhradu škody jeho pojišťovna. Nárok na náhradu újmy při ublížení na zdraví je nutné uplatnit přímo proti dopravci,“ vysvětlil Jiří Hartmann.

Výše náhrady škody se vždy určuje individuálně. V letošním roce budou mít soudy přece jen o něco snazší práci – metodiku k určování nemajetkové újmy totiž uveřejnil v dubnu letošního roku Nejvyšší soud. „Zraněný člověk se může podle nového občanského zákoníku zpravidla na obci domáhat náhrady nemajetkové újmy na zdraví, tedy bolesti a ztíženého společenského uplatnění, náhrady za ztrátu na výdělku a náhrady nákladů spojených s léčením a péčí o zdraví. Ty mohou zahrnovat náklady na doplňky léčby, rehabilitaci, pořízení léčebných a ortopedických pomůcek, předepsanou stravu, ale také náklady nejbližších příbuzných poškozeného spojené s návštěvami v nemocnici. Takové odškodnění průměrně dosahuje desítek tisíc korun,“ popsal Jiří Hartmann.

O advokátní kanceláři HARTMANN, JELÍNEK, FRÁŇA a partneři, www.hjf.cz

Advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři poskytuje právní služby již od roku 1990, kdy byla založena. Právní zastoupení nabízí na území České republiky prostřednictvím dvou pracovišť v Praze a Hradci Králové.

Právní služby poskytované advokátní kanceláří jsou poskytovány v celém spektru práva soukromého i veřejného. Advokátní kancelář se specializuje zejména na tyto oblasti právních služeb: právo obchodní a korporační včetně oblasti cenných papírů, insolvenční právo, právo občanské včetně práva rodinného a pracovního, nekalá soutěž, reklamní právo a právo duševního vlastnictví, právo trestní, unijní právo a právní vztahy s mezinárodním prvkem, řešení sporů.

Vstupem České republiky do EU – s rozvojem národní, unijní a mezinárodní legislativy a přirozeným vývojem soukromoprávních a veřejnoprávních vztahů přinášejících potřebu vyšší a specializované právní odbornosti – se jednotliví členové kanceláře zaměřují na některé oblasti právních vztahů, případně vytvářejí odborné specializované týmy s externími spolupracovníky. To umožňuje při poskytování právních služeb co nejkvalifikovanější přístup. Advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři je členem mezinárodní organizace ABL (Alliance of Business Lawyers).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…