Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance (dále jen BSA) varuje podnikatele i domácí uživatele před bezskrupulózními obchodníky, kteří nabízejí na internetu za nižší ceny software nejasného původu či zatajují, pro jaké účely je možné software užívat. Kontrolní nákupy v neautorizovaných on-line obchodech prokázaly, že 80 % nabízeného softwaru má neplatnou licenci. Mezi neautorizované obchody patří zejména internetové aukce či prodejci bez řádných smluv s výrobci nabízeného softwaru.
„Byli jsme šokováni, že 80 % softwaru nebylo řádně licencováno. Buď byla licence pro nekomerční užití vydávána za komerční, případně licence úplně chyběla, nebo nebylo možné určit původ softwaru. Kupujícím hrozí postihy plynoucí z porušení autorských práv k softwaru,“ varoval Jan Hlaváč, zástupce organizace BSA, která sdružuje významné výrobce softwaru, například Adobe, Autodesk nebo Microsoft.
V Česku se podle analýzy společnosti IDC užívá nelegálně 34 procent softwaru. Výrobci softwaru tak ročně přijdou o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun: „Každý třetí software je instalován nelegálně, tedy bez řádné licence,“ dodává Jan Hlaváč.
Scénář podvodů je vždy stejný. Firmy se nechají zlákat nabídkou levnějšího softwaru a již si neověří, jaké jsou licenční podmínky či původ softwaru. „Na účetním dokladu tyto informace obyčejně nefigurují, takže se později těžko prokazuje, jestli byl kupující o typu licence předem informován či nikoli,“ vysvětluje Jan Hlaváč.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva