Policie ČR: Pozor na podvodníky na sociálních sítích

1. 3. 2016 12:13

Chraňte si své osobní údaje i před známými!

Policie ČR: Pozor na podvodníky na sociálních sítích
Foto: policie.cz
Popisek: Policie ČR

olicisté ze Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Hradec Králové, zabývající se internetovou kriminalitou, prověřují v současné době dva případy, kdy pachatelé zneužili osobní data lidí, a to prostřednictvím internetu.

V prvním případě se pachatel tzv. naboural do internetového bankovnictví. Podvodník přes facebook.com – aplikaci messenger nejprve od 35leté ženy vylákal osobní údaje k internetovému bankovnictví. Poté uzavřel na její jméno úvěr ve výši 450 tisíc korun a současně navýšil i denní limit pro výběr finančních prostředků na částku 200 tisíc korun, které stačil převést na jiný účet. Za podvod a za neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli až 5letý pobyt za mřížemi. Podvodného jednání se dopustil také pachatel, který vytvořil na facebooku falešný účet s profilovou a úvodní fotkou 22leté ženy. Prostřednictvím aplikace messenger poté pod záminkou hlasování do soutěže vylákal od několika osob jejich mobilní telefonní čísla. Poškozeným poté byla z telefonního účtu stržena finanční částka ve výši 1500 korun. V tomto případě hrozí podvodníkovi až dvouletý trest odnětí svobody.

Policie proto důrazně varuje všechny uživatele sociálních sítí, aby se v případě sdělování nebo posílání svých citlivých údajů měli na pozoru. Pachatelé v těchto případech totiž komunikují jménem Vašich kamarádů nebo známých, jejichž profil ke komunikaci zneužijí. Buďte tedy velmi obezřetní a mějte na paměti, že i když se zdá, že komunikujete se známou osobou, ve skutečnosti může jít o podvodníka!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Den otevřených dveří v Rezidenci primátora hl. m. Prahy a v Nové radnici

22:12 MHMP: Den otevřených dveří v Rezidenci primátora hl. m. Prahy a v Nové radnici

V den státního svátku 28. října 2017 se veřejnosti otevřou úchvatné prostory Rezidence primátora hla…