Povodí Moravy: Množství spláví, odklizeného z VD Brno, dělá letos 500 tun

31.10.2020 11:54

Letošní rok byl v množství splaveného materiálu rekordní již po červnových povodních. Vysoké průtoky způsobené povodní ve dnech 13. – 18. října však přinesly do vodních nádrží další stovky tun splaveného materiálu. Hrázní Povodí Moravy se svými týmy v závislosti na počasí postupně spláví z vodních nádrží odstraňují.

Povodí Moravy: Množství spláví, odklizeného z VD Brno, dělá letos 500 tun
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Pomyslné prvenství má opět Brněnská údolní nádrž, do které vysoké průtoky splavily odhadem 200 tun dřevní hmoty a dalšího materiálu. Těžbu Povodí Moravy zahájilo v na konci minulého týdne. Celkový součet splavenin na vodní nádrži Brno tak za letošní rok činí neuvěřitelných 500 tun. „Největší objem spláví se nacházel u hráze brněnské přehrady, s bagry a další těžkou technikou jsme zasahovali i u areálu dopravního podniku, na Rokli i na Rakovci, tedy především v zátokách, kam splaveniny odnesl vítr,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Povodí Moravy, s. p. v tomto období obvykle začíná snižovat hladinu v nádrži na tzv. zimní úroveň. Nízká hladina by ale úklid znemožnila, proto bude snižování na zimní hladinu odloženo až po dokončení těžby spláví. Povodí Moravy, s. p. postupně s pomocí těžké techniky nežádoucí materiál z hladiny vodních nádrží i jezů odstraňuje. S pomocí bagrů a jeřábů spláví odebírá z vodní hladiny a nakládá na nákladní auta. Následuje proces usušení a roztřídění materiálu na plasty, dřevo a další, po kterém je možné vytěžené spláví ekologicky zlikvidovat. Průběh těžby závisí na počasí a směru větru, nelze proto předem plánovat.

Vedle vodního díla Brno odstranilo Povodí Moravy, s. p. spláví po říjnové povodni také z vodní nádrže Nové Mlýny (50 tun), Luhačovice (30 tun) a Bystřička (30 tun). Velké množství zejména dřevní hmoty zachytila norná stěna v Podhradském rybníku na Prostějovsku. Ta zabránila splavení přibližně 120 tun materiálu do vodní nádrže Plumlov.

„Výrazným zvýšením hladin vodních toků se do řek dostává množství větví, odpadků a dalšího materiálu, který pak voda unáší. Vodní nádrže, které povodňové průtoky zachytávají a transformují, zachytí také obrovské množství spláví, které proud a vítr přinese do zátok a k hrázím vodních nádrží. Nejvíce materiálu se dostává do nádrží na středních a dolních tocích,“ doplňuje Gargulák. Některé druhy splaveného materiálu mají nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích. Vedle přírodního materiálu se totiž do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat i různé předměty a materiály např. z načerno založených skládek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…