„Bystřička, Vranov a Vír, to jsou tři nádrže v různých částech povodí Moravy, které měly významný vliv na zmírnění červnových povodní. Největší protipovodňový vliv měla nádrž Bystřička. A to zejména v období od 19. do 21. 6. Bez této nádrže by byl překročen neškodný průtok v obci Bystřička a došlo by k rozlivům do obce. Další nádrže dopomohly ke zpomalení povodní a oddálení kulminace vodních toků,“ vysvětluje roli vodních nádrží ministr zemědělství Miroslav Toman. Tyto nádrže snížily povodňové průtoky ve vodních tocích, časově posunuly kulminace, aby nedošlo ke střetům kulminací z dalších vodních toků. „Transformační účinek některých našich nádrží byl velmi důležitý z toho důvodu, že nedošlo k zatížení toků pod nádržemi dalšími průtoky, které by pak v součtu mohly způsobit rozlivy. Kdyby se např. pod vodní nádrží Vír ještě k povodňovým průtokům na přítocích Svratky přidal průtok 45 m³/s, tedy bez transformace Vírem, Svratka by na některých místech opustila koryto,“ doplňuje generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.
VD Bystřička měla kulminační přítok 28 m³/s, zatímco maximální odtok dosáhl 16 m³/s. Neškodný průtok pod nádrží je přitom 20 m³/s. Nádrž tak ochránila obec Bystřičku a zachytila celkem 3 kulminační vlny povodně. Bez transformačního účinku nádrže by byl překročen neškodný průtok, došlo by k rozlivům a sídla pod VD Bystřička by byla ohrožena.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva