Povodí Moravy jednalo s obyvateli Letovic o modernizaci hráze

19.05.2017 21:17

Desítky občanů z Letovic, Lazinova, Vranové a Křetína se ve čtvrtek odpoledne zapojily do debaty se zástupci Povodí Moravy, s.p. Připravovanou modernizaci hráze vodní nádrže přijel do Letovic představit generální ředitel státního podniku Václav Gargulák společně se svým týmem. Celé jednání přesáhlo dvě hodiny a pracovníci Povodí Moravy odpověděli na všechny dotazy místních obyvatel.

Povodí Moravy jednalo s obyvateli Letovic o modernizaci hráze
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

„Na jednání s občany obcí v okolí vodní nádrže Letovice jsme dorazili v silném složení. Úpravy vodního díla představují velmi složitou a dlouho připravovanou akci. Našim cílem bylo vysvětlit občanům nutnost modernizace a popsat průběh, jak přesně bude probíhat. Nejvíc místní zajímal harmonogram manipulací s hladinou vody v průběhu prací na hrázi, na kterém jsme jasně ukázali, že v žádném případě neplánujeme vypustit nádrž na dva či na tři roky,“ popisuje průběh setkání generální ředitel PM Václav Gargulák.

Modernizace hráze původně obsahovala patnáct různých variant, ze kterých vodohospodáři vycházeli. Studie Vysokého učení technického v Brně pak z předložených variant doporučila takovou, která umožní zachování co nejvyšší možné hladiny v každé části modernizace hráze. Studii Ústavu vodních staveb VUT představil ředitel pro správu povodí Antonín Tůma. Vedle harmonogramu prací přítomným vysvětlil, co je to desetitisíciletá povodeň. „Jedná se o odborný termín, který je někdy špatně interpretovaný. Například v roce 2006 se na vodní nádrži Vranov vyskytla tisíciletá povodeň dvakrát během tří měsíců. Ta pravděpodobnost, že k něčemu podobnému dojde, je opravdu malá, ale my s ní musíme počítat, od toho tu jsme,“ vysvětluje Gargulák.

Obyvatelé obcí se v rámci diskuse zajímali také o opatření, která může státní podnik při snížení hladiny provést. Zástupci Povodí Moravy pak potvrdili, že činí aktivní kroky k tomu, aby mohli odtěžit sedimenty v nádrži, vyčistit břehy při snížení hladiny a ochránit ryby a další živočichy žijící v nádrži. O jednotlivých krocích navíc pravidelně jednají se starosty okolních obcí.

Samotná modernizace se má dotýkat celkové koruny hráze a funkčních objektů jako bezpečnostního přelivu, spadiště, skluzu a vývaru. Současně bude probíhat oprava návodního líce, kterou bez snížení hladiny nelze provést. Důvody jsou objektivní a netýkají se pouze Letovic, ale i dalších nádrží. „Kapacita funkčních objektů neodpovídá novým normovým požadavkům. Stejným způsobem postupují i ostatní podniky Povodí. S ohledem na napjatý rozpočet státního podniku si nemůžeme jakékoliv nepromyšlené investice dovolit. Naopak musíme konstatovat, že tyto rekonstrukce představují pro rozpočet státního podniku významnou zátěž a kladou také vysoké nároky na kapacity našich zaměstnanců,“ doplňuje generální ředitel.

Práce na letovické nádrži může státní podnik zahájit až po rekonstrukci vodního díla Boskovice z důvodu možnosti nadlepšování průtoků ve Svitavě z této nádrže. K rekonstrukci nádrže Letovice dojde až po roce 2019. Přesný termín bude známý až po získání stavebního povolení, přidělení dotace a vyřízení série dalších administrativních úkonů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…